Semih Ünal

ÜÇ HARFLİ VURGUN!

Semih Ünal

Son zamanlarda Türkiye’nin zirvede olan muhabbetlerinden, sizleri muhabbetle, kalbi duygularım ile selamlıyorum.

Önce, küçük - küçük, yavaş - yavaş mahallelere şube açtılar. Başta illerin yerel marketleri gibi karşılandı, sade, sakin ve zararsız.

Her şeyi ile ucuz, kendi marka ve ürünleri ile hizmetteydiler. Her şey yolundaydı.

Zamanla halk rağbet gösterince daha fazla kazandılar. O kadar kazandılar ki kendi isimlerinin barındırdığı sayı kadar şube açtılar. Bu işin zevke bakan tarafıydı.

Ucuzluğu ile her geçen gün paradan çok fetih yaptılar. Her evde artık MİB, B-202, KOŞ market poşetleri ekmek gibi yayılmıştı!

Halkın içinde en çok da maddi durumu iyi olmayanların kurtarıcısı gibiydi, herkesin tercihi idi!

Ancak şimdi "herkes" demek yanlış olur. Ülkenin zincir marketi bile yıllar sonra provokasyon gibi eylem gibi kafalarına göre zam yapınca hatta ve hatta bir çok rivayete göre öğlen paydoslarında fiyat etiketlerini değiştirince halk ve devlet/hükümet yandaşları tepki gösterdi.

Gün geçtikçe iyice gündem maddesi haline gelen zincir marketlerin amacını halk artık az çok anlamaya başlamıştı. Bu kiminin işine geliyor(sonunda hükümet düşecek) kiminin tersine geliyordu.

Artık zincir marketler konusunda halk ikiye bölünmüştü. Tam muhalefetçi olanlar "zincir marketçi", tam hükümetçi olanlar "zincir market boykotçusu".

Eşit olmayan bir mesele vardı ki, o da hükümet her türlü suçluydu. Hükümet hep suçluydu aslında. Hâlâ kalbini kazanamamış yüzlerce vatandaşı vardı. Suçlu olmaması elde değildi.

Bugünün Türkiye’si, kendi zincir marketlerinin neredeyse hadsiz, saygısız bir şekilde tehdidini duydu. Devlet, hele de Türkiye gibi bir devlet diz çöker mi? Çökmez. Cevabı, cezası, gereği ne ise Türkiye elbet ki yaptı, söyledi.

Ama devlet ne yapsa yine "devletin suçu!" diye sloganlar duyulacak.

Neden mi? Şahsımca düşüncem şudur ki:

Şimdi millet ne diyor:

-Zincir marketlere neden müdahale edilmiyor?

Ey insan!

Bu zincir market denilenlerin Türkiye’de ortalama:

-MİB: 10.489

-B-202: 10.001

-KOŞ: 9.523

(06/12/2022)

Toplam, ortalama olarak:

30.013 market.

30.013 marketin her birinde 3 kişi çalışsa: 90.039 kişi

Zincir marketlerin sahiplerine baş kaldırdık diyelim.

Adam dedi ki: “Ben Marketleri kapatıyorum/ durduruyorum!”

90.039 kişi işsiz kalacak. Sonra da millet işsizlik var diye isyan edecek.

Sonra suç yine devletin olacak! Muhalefete malzeme çıkacak!

Devletimiz hep tecrübeliydi, hep tecrübeli oldu ve hep tecrübeli olmaya da devam edecektir. Türkiye’mizin evveli, akıbeti ve istikbali elbet ki parlaktır. Daha dünün soytarılarının bu milleti, devleti aşağılayacak kelamlar savurması "soytarı" yakıştırmasını kuvvetlendirmektedir.

Her bağıranın bir kuyruk sancısı vardır. Kimin sesi yüksekse muhakkak kuyruğuna basılmıştır!

Millete, devlete karşı o tür sözleri, davranışları, yakıştırmaları yapanlar elbet ki tek değillerdir! Arkasını sağlama almayan, gelecek vaat edilmeyen kimseler Türkiye gibi bir ülkeye de o ülkenin milletine de baş kaldıramaz!

Kaldıranlarda ancak ve ancak kendi aralarında oyun oynamışlardır. Devletimiz zaten çoğu zaman da yok saymıştır, devleti meşgul edecek kadar da önemli değillerdir!

Bu işler biraz satrancı anımsatır. Bu tür zincir marketler de aslında piyon gibidir, tek başına bir halta yaramaz. Muhakkak onun bir şah'ı, veziri vardır. Ve her şeyden önce o piyonu oynatacak bir el vardır!

"El" diye kast ettiğim cümlenin altını şiddetle çiziyorum.

Şimdiye kadar kendi halinde ticaretini yapan zincirlere ne oldu her gün Türkiye’nin gündeminde oluverdiler. Rüşvet mi aldılar yoksa daha Türkiye’nin yakın geçmişinde bazılarına verilen "Başbakanlık" vaadi bunlara da mı verildi?

"ŞEYTAN BİLE MÜSLÜMAN YELEĞİ GİYMİŞ" Başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi liderler hayatta kalmak için birbirleri ile olan yarışlarının bir parçası mı? Orası da meçhul.

...Maşayı değil, maşayı tutan eli vurmalı!

- Abdulhamid Han

Rahmet ve Minnetle... Selametle...

Yazarın Diğer Yazıları