M. Said Yalçın

Malatya'da Kazanan Yeniden Refah Partisi Oldu..

M. Said Yalçın

2023 Milletvekili seçimlerinde Malatya’da kanaatimce kazanan Yeniden Refah Partisi oldu. Doğrudur meclise giremedi nitekim almış olduğu oy oranı ile İlimizde varoluşunun sinyallerini göstermiş oldu.
40 bin oy alarak Malatya’da bazı siyasileri rahatsız etmeyi başardı. Nitekim Yeniden Refah Partisi il başkanı ve milletvekili adayı olan Bilal Yıldırım ve ekibi seçimlere 3 sene kala, mahalleleri, mezraları ve ilçeleri gezerek aslında seçim startını o zamanlarda vermişti.
Malatya’da 2023 seçimlerinde YRP’si küskün ve tepki oylarını çekmeyi başardı ve güven oyu aldı vatandaşlardan. Aslında azımsanmayacak ve küçümsenmeyecek oy oranına ulaştı. Yeniden Refah Partisi kanaatimce kaybetmedi. Malatya’da kazanan tek parti bana göre Yeniden Refah Partisi oldu.
Malatya’da siyasi hayatına hakikaten renkli siması ile giren Bilal Yıldırım bir girdi pir girdi. Malatya Bilal yıldırımı benimsedi. Vatandaşların haklı serzenişlerine kulak ardı etmeyerek din ırk siyasi görüş gözetmeksizin hep haklının yanında açıklamaları ile bir bakıma güven verdi seçmenlerine..
Kamuda çalışan işçi ve memurun yanında olarak , Malatya’da kültür mirasına olan kültür varlıklarını koruma adına yaptığı açıklamalar, Kaysı çiftçilerinin ekonomik anlamdaki destekleri, vatandaşların zor ekonomik şartlar altında yaşam standartlarının iyileşmesi konusunda gerekli açıklamaları vatandaşlardan stk’lardan ve her kesimden takdir almıştır.
Hayat uzun soluklu, macera dolu bir yol herkes için. Güzel günler, mutlu anılar bir bir fotoğraflarda yer alıyor ve her doğan yeni günde umut kapıda bekliyor. Herkese göre hayatın bir anlamı ve de doğruları var. Sadece anın önemini kavrayanlar ise oldukça şanslı görülüyor. Hayatın anlamını çözmeye çalışan birçok kişinin ise buluştuğu ortak bir nokta var, o da başarı.
Her başarı kişiye göre önem kazanıp kaybederken başarının getirdikleri bu yönde değişmeye devam ediyor. Küçük başarılar büyük sevinçleri doğuruyor, hiç beklenmeyen anlarda kahkahalar havada uçuşuyor. Tek bir kelime ile ifade edilen ama birçok kişinin yıllarını verdiği başarı olarak adlandırılan kavramın arkasında aslında dev bir kadro bulunuyor.
İşte o kadro Malatya’da son zamanlarda gördüğüm en köklü en kuvvetli bir kadro. Tıpkı Milliyetçi Hareket Partisinin 2018’de Malatya İl Başkanlığına seçilen Bülent Avşar ve kadrosu gibi görüyorum Yeniden Refah Partisini. Bildiğiniz gibi 2018’de göreve gelen Bülent Avşar ve ekibi 2019 seçimlerinde azımsanmayacak bir oy ile 19 yıl aradan sonra milletvekili çıkarmış ikinci milletvekilliğini ise kıl payı kaçırmıştı.
Çalışma yardımlaşma ve iyi niyet. Siyasette de geçerli olan sözlerdir. Bülent Avşar ve ekibi yıllar sonra Malatya’ya sevinç getirmiş ve ülkücülerin görevde olduğu sürece hakkını korumuştur. Milliyetçi Hareket Partisi olayına bir sonraki yazımda sizlerle olacağım inş.
Gelelim tekrar Bilal Yıldırım  gerçeğine; Özverili çalışması Malatya siyasetine renk katmıştır. Ve son olarak Bilal Yıldırım beye , “Hayatında yaptıklarının her zaman seni ileriye taşımasını umut ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

DİP NOT:

* HDP niyetini açık ettikçe entelektüel! Çevre ve PKK yı desteklemeyen Kürt seçmen desteğini çekmeye başlamıştır.
* Saadet Partisi millî görüş geleneğini temsil kabiliyetini Yeniden Refah Partisine kaptırmıştır.
* Kemal Kılıçdaroğlu siyaseten bitmiştir. CHP genel başkanlıktan başlayarak yeniden yapılanacaktır/ yapılanmalıdır.
* Recep Tayyip Erdoğan'ın oy kaybı devam etmekte, milletten uyarı almaktadır.
* MHP Türkiye'deki siyasette belirleyici olmaya devam edecektir.
* Sinan Oğan Türkiye siyasetinde belirleyici olamaz. Ancak bu süreçten sonra Türkiye siyasetinde daha aktif bir aktör olacaktır.
* Güçlendirilmiş parlamenter sistem hayalî ortadan kalkmıştır.
* Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş güven kaybetmiştir.
Demem o ki bu milleti ve değerlerini baştacı etmediğiniz sürece millet size gereken dersi verecektir. 
Söz de milletin, karar da milletindir. 
Aklınızı başınıza alarak birkaç kez daha düşünün.

Yazarın Diğer Yazıları