M. Said Yalçın

Ali Karakuş İle Battalgazi Kazanacak

M. Said Yalçın

Seçimlere sayılı günler kaldı. Heyecan zirvede. Adaylardan kim kazanacak, kim kaybedecekten ziyade seçim sonuçlarında Malatya kazanacak mı? Asıl mesele bu olsa gerek. Tabi bugün Malatya genelinden ziyade biraz Battalgazi ilçesini konuşmak gerek diye düşünüyorum. Medeniyetin kalbi kadim Battalgazi emin ellere teslim edilecek mi? Bu sorunun yanıtını irdelemek gerekir.
         Medeniyetin kalbi konumundaki Battalgazi, Arslantepe tarihi ile dünyada artık sayılı ilçeler arasında yerini almaktadır. Bu durum hiç de hafife alınacak bir durum değil, çünkü dünyada sayılı yerlerden birisiniz ve artık dünyada bilinen ilçeler konumundasınız. Battalgazi ilçesini yönetecek kişinin de vizyonu bu durumla bire bir örtüşmeli diye düşünüyorum. Olması gereken de aslında bu. UNESCO 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Anadolu’nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bu mücadelede elbette ki vizyon sahibi bir başkanın imzası vardı. Bu başkan Sayın Selahattin Gürkan idi. Tüm Malatyalıların bu anlamda Gürkan’a bir teşekkür borcu var. Gürkan sonrası Battalgazi ilçesinde kültürel varlıklara yeteri kadar sahip çıkıldı mı derseniz, çıkılmadığı kanaatindeyim. Hatta ve hatta Gürkan’ın kazandırdığı değerler bile korunmaktan güçlük çekildi. Hal böyle olunca 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin önemi her geçen gün artıyor. Kadim şehir Battalgazi, Osman Güder’in başkanlığının sona ermesiyle birlikte dünya ilçeleri arasında isminden söz ettirecek mi? Dünya ilçeleri arasında söz ettirecek bir vizyonlu başkan gelecek mi? Asıl merak edilen konuların başında bu geliyor. Çarşı merkezi enkaza dönmüş bir ilçesinin yeniden ayağa kalkma sürecinde ticareti canlandıracak bu eksenli çalışmalar Battalgazi ilçesine ayrı bir değer katacaktır. Seçim kampanyalarına baktığımda birçok adayın öncelikli söylemi depremle birlikte enkaza dönen şehrin ayağa kaldırılmasına yönelik adımlardır. En doğru olanı da öncelik sıralamasında elbette bu adımdır. Ama Battalgazi ilçesi sadece bir noktaya odaklanmamalıdır. Şehir yağa kalkarken, şehre canlılık katacak, şehri dünya ile buluşturacak, turist çekebilecek adımlar da birlikte atılmalıdır. Arslantepe bu anlamda mihenk taşı olarak karşımıza çıkıyor. Ben Battalgazi ilçesine talip olan CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Karakuş’un bu işin üstesinden gelecek bir vizyona sahip olduğunu düşünüyorum. Halkla güçlü iletişimi olan sayın Karakuş’un hem şehrin ayağa kaldırılması noktasında yapacağı çalışmaları, hem şehrin ticaretinin canlanmasına yönelik projelerini, hem tarım politikasındaki projelerini ve Battalgazi ilçesini dünyada tanınır ilçeler arasına sokacak projelerini yakinen bilen isimlerden biriyim. Battalgazi için Ali Karakuş ismini önemsediğimi ve vatandaşlarımızdan da Ali Karakuş’u biraz yakından tanımalarını istiyorum. Battalgazi için bir fırsat ve bir değer olduğunu buradan rahatlıkla söyleyebilirim. Ali Karakuş’un başkanlığında bir Battalgazi, yeniden küllerinden doğan, yeniden sosyal hayatın canlandığı, herkesin gözünün içinin güldüğü günleri göreceğinden şüphem asla yok. Her değişim yeni bir pencere, yeni bir vizyon katar. 
         Sonuç olarak seçim sonuçlarında hangi adayın kazanacağından ziyade, hangi adayla birlikte Malatya’nın ya da Battalgazi ilçesinin kazanacağı önemlidir. Ali karakuş ile Battalgazi ilçesinin kazanacağını düşünüyorum. Her karara saygımız sonsuzdur, yetki ve irade halkımızındır, Battalgazililerindir. Şimdiden seçim sonuçları Malatya’mıza ve Battalgazi’mize hayırlı olsun. 
 

Yazarın Diğer Yazıları