Filiz Yavuzkurt

Başkan Sadıkoğlu TSO'da başarı hikayesi yazdı

Filiz Yavuzkurt

Göreve geldiği günden itibaren  önemli projelere imza atan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu 4 yıllık sürede geleceğe yönelik güçlü hedeflerle adeta bir başarı hikayesi yazdı.
   2018 yılında Göreve geldiği günden itibaren  önemli projelere imza atan Başkan Sadıkoğlu,odayı belli bir kesimi temsil eden değil, küçük, orta ve büyük ölçekteki tüm üyelerinin temsil edildiği bir konuma getirmek için gayret gösterdi.
   Türkiye’deki en kıymetli odaların başında gelen Tso’yu  Şehrimizde gündem belirleyen, dikkate alınan, söz sahibi olan bir oda konumuna getirdiği gibi attığı  güçlü adımlarla, 2018 yılında 6 bin 600 olan üye sayısının  bugün 9 bin 600’e yükselmesini sağladı.
    Şehrimizin istihdam sayısını artıracak çalışmalar yapma hedefiyle, 32 yıllık tarihinde 22 bin istihdamı olan malatya sanayisine, nitelikli yatırımlarla 17 bin ek istihdamın yanı sıra  üyelerinin sektör sorunlarının çözümü adına  tıkanan tüm finans işlerinin çözülmesini sağladı.
    Deprem sürecinde ekonomik yara alan 4 bin 500 üyesine 450 milyon tl değerinde faizsin kredi desteği  sağlayarak üyelerinin ekonomik dar boğaza girdiği pandemi döneminde kredi garanti fonu ile iş birliği yaptı ve üyelerinin krediye rahat ulaşmasının önünü açtı.
   Şehrimizi bölgesinde ihracat merkezi yapmayı hedefleyen Başkan Sadıkoğlu ,bu anlamda üyelere  yönelik yabancı dil kurslarıyla birlikte, odada  kurulmuş olan ihracat destek ofisi önemli çalışmalar yürütüyor. 
    Üyelerin  talebi üzerine nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için  geliştirilen  işgem mesleki eğitim merkezi projesi, işsiz gençlerimize umut olacak ve  iş garantili eğitimlerle gençlere yeni meslekler kazandıracak.
   Sanayi bölgesinde ciddi çevre kirliliğine neden olan 30 yıllık arıtma sorununa da neşter vuran Başkan Sadıkoğlu , 250 milyon tl değerinde yeni arıtma tesisini osb’ye  kazandırıp , Türkiye’nin en teknolojik ve büyük arıtma tesisi projesiyle çevreci bir oda anlayışını da Malatya’ya kazandırdı. 
     6. bölge teşvikleri ilimiz için önemli olan 6. bölge teşviklerinde sürenin dolmasıyla beraber şehrimizin cazibesini yitirmemesi adına yapmış olduğu lobicilik faliyetleri ile Devletimiz Malatya’nın 6. bölge teşviklerinden faydalanmasının devamına karar verdi.
    Şehrimizde bulunan iki üniversite ile yaptığı protokollerle Sanayi-Üniversite işbirliğini oda tarihinin en üst seviyesine getirip, Malatya’mızın Savunma Sanayi sürecine girişini sağladı ve bugün 7 üye şirket Aselsan’ın yüklenici firması oldu.Ayrıca  teknokent’te 26 olan üye şirket sayısını, üniversite ve yönetim kurulunun destekleriyle 82 firmaya yükselterek yazılımda söz sahibi olur hale geldi.
    Malatya’nın dünya markası olan kayısımızı katma değerli bir ürün olması adına önemli çalışmalar yaparak “Malatya Kayısısı” isminin korunması ve ilimizden ihraç edilen ürünlerde “Malatya Kayısısı” ibaresinin yer alması adına logo ve sertifakasyon sistemini hayata geçirdi. 
    Malatya’nın turizm destinasyonunda var olması için ulusal tur firmaları ile yapılan görüşmelerle şehrimizin turizmden daha büyük pay almasını sağladığı gibi , İlimiz gastronomisinin tanınması ve gelişmesi adına coğrafi işaret tescillerini de önemsedi. 
    Uluslararası akredite sisteminde 13 yıldır C kategorisinde olan odayı  B kategorisine yükseltmeyi de başardı ve şuanda 4 yıldızı olan odayı 5 yıldızlı oda konumuna ulaştırmak için çalışmaları istikrarla sürüyor.
    Üyelere sunduğu hizmeti TSE belgeleriyle taçlandırarak TSE hizmet yeterlilik belgesini Türkiye’de ilk alan Ticaret ve Sanayi odası olma gururunu da Malatya’ya yaşattı.
    Sosyal sorumluluk projeleri ile şehrimizin üzerinden yardım elini hiç çekmeyen, üyelerin destekleri ve odanın katkısı ile 10 bin insanımıza farklı zamanlarda maddi-manevi destek olan, daha sayamadığımız pekçok başarılı projeye imza atan, başarılı çalışmaları, hayata geçirdiği ve geçireceği örnek projeleri ile vatandaşın büyük takdirini kazanan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu , emin adımlarla yürümeye  ve daha  güçlü hedeflere ulaşabilmek için başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. 

 

Yazarın Diğer Yazıları