Filiz Yavuzkurt

10 Ocak Ve Yok Sayılan Basın Kuruluşları

Filiz Yavuzkurt

      Çok sesli ve özgür bir basın, demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsur teşkil etmektedir. Özellikle son dönemlerde oldukça zor günler geçirmekte olan yerel basın yayın kuruluşlarının sorunlarının belirlenmesi ve biran önce uygun çözümler getirilmesi gerekliliğinin fazlasıyla ortaya çıktığı bu süreçte sahada emek veren basını ve basın derneklerini yok saymak, demokratik sistemin korunmasını yok saymak demektir. 
     Her il’ de verilen hizmet ve mücadeleye  renk katan, güç veren yerel basın , maalesef İl bazında uygulanan yanlış politika ve yerel yönetimdeki idarecilerin göz ardı etmesine rağmen varlık mücadelesini sürdürmeye her şart ve koşulda devam edecektir. İlimizde basın sektöründe çifte standart yaşandığını görmek, beni olduğu kadar tüm meslektaşlarımı  son derece üzmüş ve tepkiye yol açmıştır. Maalesef, özellikle seçimden seçime hatırlanan yerel basın, idareci ve yöneticilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü için hazırlamış oldukları ziyaret programlarında göz ardı edilmiş, sadece Cemiyetlere kutlama ziyareti yapılmıştır. Bilinmelidir ki Yerel Basın sadece Gazeteciler cemiyeti çatısı altında değildir ve yerel basın kuruluşlarının  ayrı ayrı yönetim kadroso vardır. Düzenlenen programlarda, basın adına  konuşma yapılması gerekiyorsa basın kuruluşları , dernek  başkanları gereken konuşmayı yapma hakkına sahiptir. Program akışına göre Temsili konuşmacıya gerek duyulduğu taktirde Basın kuruluşları ve Dernek başkanları tarafından  ortak karar alınarak konuşmacıya yetki verilebilir.
     Yerel basının güçlü olduğu bölgelerde,  insanlar demokrasiye, kişisel ve toplum olarak ortak haklarına daha kuvvetli sahip çıkarlar.  Yerel basının tamamı adına her türlü yetkiye sahipmiş gibi bir yaklaşımla sadece Gazeteciler Cemiyetinin varlığını tanıyan tüm yöneticilerimizi şeffaf olmaya davet ediyorum.
    Sonuç olarak kutlama ve ziyaret programlarında gördüğümüz sonuç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü , ne yazık ki ‘’Gazeteciler Cemiyeti’’ günü olmuştur.
    Bu özel günün karanlığını yaratanlara , sahada çalışan basın emekçilerini ve diğer Dernek Başkanlarını yok sayan zihniyetlere inat, doğruyu yazmaktan kaçınmayan, bedel ödemeyi göze alan; güvencesiz koşullarına rağmen mesleğinden hiç vazgeçmeyen tüm gazeteci meslektaşlarımın ve Dernek Başkanlarımın gazeteciler günü kutlu olsun!
FİLİZ YAVUZKURT
 

Yorumlar 2
Sende Haklısın 15 Ocak 2021 00:15

Şimdiye kadar bir gazeteci olarak Malatya ya ne faydanız oldu. Bırakın bu işleri iki tane tıklamanız var halen neyin peşindesiniz. Eğer diğer haber sitelerine gidiyorlarsa kendinizi biraz eleştiriniz neden diye. Akşama kadar bülten ha bülten yapıyorsunuz en son özel haberiniz ney onu da yazın. Malatya’da bir kaç sitede var gerisi boş. Siz bülteninize devam edin NOT: senin niyetin belli zaten.. Bizde özel haber yapmıyorsak demekki senin o gören gözlerin kör olmuş. Ah ah kendinizi saklamayıp klavya da delikanlılık yapıp yazmanız var ya :))) demekki ses getiriyoruz.. Aklımdayken emek veren tüm siteler okunur. Şunu kafana sok her sitenin okuyucu kitlesi farklıdır. Senden ne köy olur ne kasaba :))))

Mehmet 14 Ocak 2021 16:24

Pardon ama, hangi 'saha'nın muhabirisiniz? Ayda kaç adet imzalı haber yayınlıyorsunuz? Bülten haberciliği yaparak kendine "gazeteci" sıfatı yakıştırmak, şehrin her noktasında, zor koşullarda haber peşinde koşan muhabir kardeşlerimize hakaret değil midir? NOT: SEN BENİ SAHADA GÖRMEDİYSEN PARDON SİZİ HANGİ SAHADASINIZ. SİZ HANGİ GAZETECİ SIFATINDASINIZ.. PARDON MADEM SİZ GAZETECİSİNİZ NEDEN DELİKANLI GİBİ İSMİNİZİ SOYADINIZI YAZMAMIŞSINIZ.. ŞUBA BAŞKANI HANGİ MANTIĞINIZLA DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ Kİ, MUHABİR KARDEŞLERİM İLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORSUNUZ. MADEM DÜRÜSTSÜNÜZ HABERİYAZDIĞIM KİŞİ VEYA KİŞİLERDEN HANGİİ SAHADA .BAŞKANINIZ SAHADAMI:))

Yazarın Diğer Yazıları