Burak Dönmez

Yeni Malatya Spor U-17 Elit Akademi Takımı

Burak Dönmez

Spor ve özellikle de futbolda en fazla dile getirilen konulardan birisinin de "altyapı" olduğunu ifade etmek yanlış olmayacak ama iyi antrenörle çalışmak gerekir ve gençlerimizi çocuklarımızı onlara emanet etmemiz gerekir. Yeni Malatya spor U-17 elit akademi takımını göz önünde bulundurursak transfer yasağı olmasına rağmen şampiyonluğa oynuyorlar. Bunun temelinde ve mimarisinin sahibi malatyamızın kültürü ve alt yapısından yetişmiş ilimizi hem Malatya spor da hem de farklı takımlarda en iyi şekilde temsil etmiş hocaları ağabeyleri var başlarında Osman Fırat ve Okan Özdemir hocalarımız. Birçok maçlarını izledim takımın geneli Malatyalı gençlerden oluşmaktadır. Eminim ki orda oynayan sporcular 2, 3 sene içerisinde birçok profesyonel takımda ya da Yeni Malatya spor da forma giyeceklerdir. 
Altyapılarda kulübün kültürü ile yetişen sporcuların kulübün hedeflerini benimsemesi daha kolay olabilmekte, bu da hedeflerin gerçekleştirilmesi sürecinde önemli avantajlar getirmektedir. Ayrıca gençlerin zamanlarını sporla geçirmeleri, yeteneklerin zamanında keşfedilmesi ve eğitilmesi açılarından altyapıların önemli toplumsal faydaları söz konusudur. Sporcu altyapısına yapılan yatırım, ancak sabır ile başarılabilecek, hemen sonuç vermesi mümkün olmayan uzun vadeli bir süreçtir. Sabırsızlık ile sağlıklı bir altyapının oluşturulması ve işletilmesi mümkün değildir. Buralarda yetişen genç yetenekler, sonraki dönemlerde takımımızda görev alarak, ilimizin başarılarına da önemli katkı sağlayacaktır. 
Transfer bugün, altyapı ise gelecektir. Parolasıyla yola çıkılması lazım Özelliklede Yeni Malatya sporun transfer tahtası kapalıyken burada yetişen sporcular takım için bir ışık. Transfer nedir dersek eğer alt yapı derim, Osman Fırat ve Okan Özdemir derim hocalarımızın sistemlerinde iyi bir tarama, eğitim ve tecrübeleri var ve bunları genç kardeşlerimize çok iyi şekilde aktarabiliyorlar.
 

Yazarın Diğer Yazıları