• Haberler
  • Malatya
  • CHP'li Ağbaba: 'Ağır hasar raporu verilen binaların az hasarlıya çevrildiği iddiaları var'

CHP'li Ağbaba: 'Ağır hasar raporu verilen binaların az hasarlıya çevrildiği iddiaları var'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, hasar tespitleriyle ilgili vatandaşların şikayetlerinin olduğunu kaydederek,

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, hasar tespitleriyle ilgili vatandaşların şikayetlerinin olduğunu kaydederek, “Ağır hasar raporu verilen binaların az hasarlıya çevrildiği iddiaları var” dedi. 

Malatya’da depremzedeleri ziyaret eden Ağbaba, kentte bir konteyner kent kurmak için alan araştırdıklarını ifade etti.

Ağbaba, hasar tespitlerinin devam ettiğini kaydederek, “Hasar tespitleriyle ilgili şikayetler var. Dışarıdan gelen mühendisler binayla ilgili durumu ‘ağır hasarlı’ olarak bilgisayara giriyorlar. Sonra ağır hasarlı olan binaların az hasarlıya çevrildiği iddiaları ve şikayetleri var. 2020 depreminde de aynı şey oldu. Az hasarlı olan binaların birçoğu yıkıldı. Buradaki insanların hayatı riske atılıyor, bu bir vebaldir. Çok şikayet geliyor. Ağır hasarlı binaların az hasarlıya çevrilerek, hak sahibi olmaları engellenerek, ev sahibi olmalarının önüne geçiliyor. Konuyu takip edeceğiz. Böyle bir konu varsa Malatya’yı ayağa kaldırırız. Konuyu takip edeceğim” dedi. 

Milletvekili Ağbaba, binaların iyi araştırılarak, hasar tespitlerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Depremde evleri hasar gören vatandaşların eşyalarını taşımak için nakliye şirketleriyle anlaştıklarını ifade eden Ağbaba, “İnsanları vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Depremden fırsat yaratmak vicdansızlıktır. Valiliğinde takip etmesi lazım. Nakliye fiyatlarının arttığı ifade ediliyor. İl dışından gelen firmaların fiyatları yükselttiği iddiaları var. Bu konu ciddi bir şekilde takip edilmelidir” diye konuştu.

Bakmadan Geçme