Tatar: Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor

AFAD Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, riskli binalardan uzak durun açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

AFAD Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, riskli binalardan uzak durun açıklamasında bulundu.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin 14’üncü gününde AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Tatar konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Depremin 14’üncü günündeyiz.  Şu ana kadar sahada çalışan, sahada bu depremin yarattığı etkileri araştıran birçok uzman araştırıcı arkadaşımız var. Bir yandan sahadan bu arkadaşlarımızdan gelen bilgileri değerlendirirken diğer yandan da AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Türkiye Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nde her iki depremin yaratmış olduğu etkileri, her iki deprem sonucunda meydana gelen artçı sarsıntıların takibini ve çözümünü yapıyoruz.

“6 bin 40 artçı sarsıntı meydana geldi”

Bu her iki deprem de çok sıra dışıdır. Bakıldığında şu ana kadar, bu iki depremin oluşturduğu artçı sarsıntı sayısı 6 bini geçti. Şu anda artçı sarsıntı sayısı 6 bin 40'a ulaştı. Bu depremler arasında 3-4 arası büyüklükte olan bin 628, 4-5 arası büyüklükte olanlar 436, 5-6 arası büyüklükte olan artçı sarsıntı sayısı 40 olarak ölçüldü. Bunların dışında 1 tane de 6,6 büyüklüğünde ölçülen artçı sarsıntı sayısı var.

“Hasarlı binalardan uzak durun”

5-6 arası büyüklükte olan 40 artçı sarsıntı, son 4 ayda İzmir ve Düzce depremi büyüklüğündeki depremlere karşılık geliyor. Dün de Göksun merkezli 5,1 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi. Bu da büyük bir travma yaşayan vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Şunu söylemek istiyorum ki, özellikle bu büyüklükteki depremler sonrasında, artçı sarsıntılar daha uzun bir süre devam edecek. Bu artçı sarsıntıların da bir bölümü 5 ve üzerine çıkabilir. Özellikle hasarlı binalardan uzak durulması, hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor.

“Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor”

Bizler, Türkiye Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nde yılda ortalama 24 bin civarında deprem ölçümü yapıyoruz. Şu ana kadar olan artçı sarsıntı sayısına baktığımızda, yıl içinde 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını, geçen 13 gün içerisinde kaydettik. Bu verileri değerlendirdiğimizde, her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Tatar, depremden önce gökyüzünde meydana gelen ışık hakkında şu sözleri kullandı:

Bu yaşadığımız her iki deprem sonucunda Doğu Anadolu fay zonunun 5 ayrı segmenti kırıldı. Deprem sırasında bu deprem gece meydana geldiğinde şimşek çakmasına benzer ışık kütlesinin oluştuğunu görürsünüz. Bu son derece olağan görüntülerdir. Bu depremin etkilediği alan 10 ilin dışında da belli bir ölçüde hasar yaptığını biliyoruz. Bu depremler sırasında ikincil afetler de oluşabiliyor. Değişik bölgelerde birtakım heyelanların, kaya düşmelerinin olduğunu biliyoruz. Ancak şu ana kadar yerleşim yerlerini doğrudan tehdit eden bir tehlike olmadığını biliyoruz.

Tatar, sıvılaşmaya dikkat çekti ve “Bu deprem sırasında sıvılaşma dediğimiz alan değişik yerleşim yerlerinde ortaya çıkan bir durum. Binalarda tam bir çökme olmak yerine bina zemine gömülerek ya da yan yatarak olduğunu görüyoruz. Farklı yerleşim yerlerinde bu sıvılaşmadan dolayı hasarların ortaya çıktığını söyleyebiliriz.” İfadelerini kullandı. (Büşra İrem Çam - Birlik Haber Ajansı)

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN