Yurtdışında oy verme işlemi sona erdi

Yurtdışında 27 Nisan'da başlayan oy verme işlemi dün akşam (9 Mayıs Salı) saat 21:00'de sona erdi.

Erdal Altuntaş

HAMBURG – Yurtdışında 27 Nisan’da başlayan oy verme işlemi dün akşam (9 Mayıs Salı) saat 21:00’de sona erdi. Almanya’da 13 gün süren seçimlere ilgi yoğun olurken genel katılım sayısı 2018 seçimlerini geçti. Hamburg Başkonsolosluğu’nda da 13 gün süren seçimler güzel bir atmosferde ve dostane şekilde geçti. Her sandık başında Ak Parti, CHP ve MHP ile devletin görevlendirdiği 5 kişi görev yaparken mecliste gurubu bulunmayan diğer partilerin temsilcileri de müşahit olarak kendilerine ayrılan bölümde seçimleri takip ettiler. 27 Nisan’da ilk oyu Hamburg Başkonsolosu Derya Kara kullanırken 9 Mayıs akşamı sandıklar kapanmadan önceki son oyu ise Yasin Bozkurt adlı vatandaşımız kullanarak “seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun” dedi. Yurtdışında oy kullanma işlemi dün akşam itibariyle sona ererken gümrüklerde oy kullanma işlemi ise 14 Mayıs akşamı saat 17:00’ye kadar devam edecek.

 

Hamburg bölgesinde kayıtlı 85 bin seçmenden 41.945 kişi oylarını kullanırken 44.825 kişi ise henüz oy vermeye gelmediler. Bu kişiler artık sadece gümrüklerde oylarını verebilecekler. Hamburg seçimlerine katılım oranı ise Yüzde 48.34 olarak kayıtlara geçerken, 2018’deki 47,6’lık oranı az da olsa geçti. Başkonsolos Derya Kara seçimlerin güzel bir ortamda geçtiğini ve katılımın da iyi olduğunu belirtirken “Bu yıl Bremen’de de 3 gün oy kullanma hizmeti verildiği için Bremen bölgesinden gelenlerin sayısında azalma oldu. Katılım oranı aynı gibi gözükse de aslında genel anlamda katılım ve ilgi daha fazla oldu” dedi.

 

Hamburg’daki oy torbaları ıslak mühürle paketlenerek sabah saatlerinde Berlin’e gönderildi. Oyların teslim edilmesine komisyonda görev yapan Ak Parti temsilcisi Ali Ekinci, Osman Kayaoğlu, Nuri Harmankaya ve Hasan Topal, MHP temsilcisi Şahin Almaoğlu, CHP temsilcisi Hulisi Işıtan, Başkonsolos Derya Kara, Konsolos Mehmet Macit ile birlikte görevli ekip katıldı. Oylar Türkiye’den gelen “Çatalhöyük” adlı Türk Hava Yolları uçağına teslim edildi. Oyları götürecek heyetin içinde de mecliste gurubu olan partilerin temsilcileri ile YSK gözlemcileri yer alıyor. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

Bakmadan Geçme