Vodafone Vakfı deprem bölgesine desteğini sürdürüyor

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel:

(AA) - Vodafone Vakfı, deprem bölgesinde yaşayanların ekonomik ve sosyal yönden desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Vakıf'tan yapılan açıklamaya göre, depremin ilk gününden bu yana bölgede hayatın normale dönmesine katkıda bulunmak için çalışmalar aralıksız devam ettiriliyor. Depremden en çok etkilenen 11 ilde birçok proje hayata geçirildi. Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek projesiyle 91 bini aşkın çocuğa ulaştı. Projede nihai hedef ilk yılda 100 bin çocuğa ulaşmak olarak belirlendi.

Vakıf, "Dijital Benim İşim" projesi kapsamında 3 ilde kurduğu 15 eğitim konteyneriyle de 6 binden fazla kadına el sanatları eğitimi verdi. Vakıf ayrıca, AÇEV işbirliğiyle 3 ilde açtığı Çocuk ve Aile Merkezleri ile 2 binin üzerinde çocuk ve ebeveyne katkı sağladı.

- Hedef ilk yılda 100 bin çocuğa ulaşmak

Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle deprem bölgesinde Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek adı altında yeni bir proje hayata geçirdi.

Açıklamaya göre, proje kapsamında Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay'da açılan konteyner teknoloji sınıflarında ve afetten etkilenen 11 ildeki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret eden gezici eğitim çadırında 7-14 yaş arası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenleniyor, oyun terapisiyle psikososyal destek sağlanıyor.

Bugüne kadar 91 bini aşkın çocuğa ulaşılan projede nihai hedefin ilk yılda 100 bin çocuğa ulaşmak olarak belirlendiği proje kapsamında liseli gençlere yönelik "Afete Teknolojik Çözümler Hackathonu"da düzenlendi.

Vodafone Vakfı, "Dijital Benim İşim" projesini de bölgeye uyarlayarak Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'da toplam 15 eğitim konteyneri kurdu. Bu konteynerlerde kadın kursiyerlere geleneksel el sanatları kurslarına katılma ve el emeği ürünler üretme imkanı sunuyor. Projeyle bugüne kadar 11 bini aşkın kadına ulaşıldı.

Vodafone Vakfı, afet bölgesinde yaşayanların desteklenmesi amacıyla Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle de bir proje gerçekleştirdi. Adıyaman, Gaziantep ve Hatay’da kurulan Çocuk ve Aile Merkezleri'nde, bugüne kadar 2 bini aşkın kişiye ulaşıldı. Merkezlerde ilk yıl 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç kadına da erişilmesi hedefleniyor.

-"Bölgenin yeniden kalkınmasına destek olmak için çalışıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, deprem bölgesinde ilk etapta, barınma, gıda gibi acil temel ihtiyaçların karşılanmasına katkıda bulunduklarını belirtti.

Bölgeye uzun vadede katkıda bulunabilecek sürdürülebilir ve çarpan etkisi yüksek çalışmalara odaklandıklarını vurgulayan Süel, "Bugün de hemen her kurum gibi afet bölgesinde ekonomik ve sosyal hayatın yeniden canlanmasına, bölgenin yeniden kalkınmasına destek olmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda, mevcut projelerimizi deprem bölgesinin ihtiyaçlarına uyarladık." ifadelerini kullandı.

Süel, "Bölgedeki çocuk ve kadınların desteklenmesi için hayata geçirdiğimiz Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek projesi, Dijital Benim İşim eğitim konteynerleri ve çocuk ve aile merkezleri ile bugüne kadar binlerce kişiye ulaştık. Konteyner kentler var olduğu sürece biz de bölgede olmaya devam edeceğiz. Kalbimiz bölgedeki vatandaşlarımızla birlikte atmaya devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bakmadan Geçme