Türkiye Noterler Birliği'nden Akşener'e cevap!

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in 'Alternatiflerin kara listeye alındığı bir noter masasına dönüşmüştür' şeklindeki açıklamasına Türkiye Noterler Birliği'nden yanıt geldi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "Alternatiflerin kara listeye alındığı bir noter masasına dönüşmüştür" şeklindeki açıklamasına Türkiye Noterler Birliği'nden yanıt geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı İmamoğlu ve Yavaş’ın aday olması gerektiğini savunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı Masa’dan ayrıldığını duyurdu. Yaptığı açıklamada kullandığı, "Alternatiflerin kara listeye alındığı bir noter masasına dönüşmüştür" sözlerine Türkiye Noterler Birliği’nden cevap geldi.

Türkiye Noterler Birliği şu sözlere yer verdi:

​Çeşitli basın yayın organlarında yayınlanan “Noterler ve Noterlik Kurumu"na yönelik, mesleğin saygınlığını sarsacak nitelikteki açıklamalar ve haberlere istinaden Türkiye Noterler Birliği olarak açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Söz konusu haberler ile, süreklilik arz eder şekilde noterler hakkında “tasdik mercii" ifadelerine yer verilmek suretiyle, Devletin resmi mührünü teslim ettiği hukukçu kimliğine haiz noterler ve noterlik kurumu hakkında olumsuz algı oluşturabilecek açıklamalar yapıldığı görülmektedir.

Öncelikle, 5 Mayıs 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun ilk maddesine göre 'Noterlik bir kamu hizmeti' olup; Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri yaparlar.

Öte yandan, sadece “tasdik mercii" ne indirgenerek kamuoyuna lanse edilen noterler hakkında yapılan açıklamalar, noterlerin faaliyetlerini yürütürken önüne her gelen işlemi onaylayan değil, kamu düzeni ve mevzuata uygunluk denetimi yapmak suretiyle işlemlere hukuki güvence sağlama görevi ile de örtüşmemektedir.

Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği, daima siyaset dışı kalan bir kurum olup, bundan sonra da bu doğrultuda faaliyetlerini yürütecektir.

Noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarını zedeleyen, basına yansıyan söz konusu haberlerden kurumsal olarak duyduğumuz rahatsızlığı kamuoyuna saygıyla duyururuz. (Büşra İrem Çam – Birlik Haber Ajansı)

Bakmadan Geçme