Sigorta Yaptırmanın Önemi Bir Kez daha anlaşıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hakan Doğan

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hakan Doğan, "Malatya da yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle bazı işyerlerinin uğradığı maddi zararlara değinerek doğal afetlere karşı sigorta  yaptırmak çok büyük önem taşıyor" dedi.

Sigorta sektörünün taşıdığı önemin bir kez daha gündeme geldiğinin altını çizen 
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hakan Doğan, İlimizde yaşanan kar yağışı sonrası bazı iş yerlerinin maddi zarara uğradığını işte tam da bu noktada sigortalı olmanın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha gündeme geldiğini ifade etti. 

Malatya'yı etkisi altına alan yoğun kar  yağışı sebebiyle bazı iş yerlerinde meydana gelen çatı çökmeleri ciddi maddi zararları ve hayvan teleflerini beraberinde getirdi. 

Yaşanan bu talihsizlikler, sigortalı olmanın ne kadar büyük bir önem taşıdığını bir kez daha gündeme aldı.

Sigorta yaptırmanın önemine dikkat çeken Doğan, doğal afetler maalesef ki  yoğun kar, yağmur yağışları sonrası yaşanabilen sel, taşkın, çatı çökmesi, hayvan, seralarda bulunan sebze ve meyvelerin  telef olması gibi hasarların oluşmasına neden oluyor. Yaşanan bu tarz afetlerde ve olumsuzluklar da devlet tarafından yapılabilecek yardımların yanı sıra sigorta şirketlerinin sağlayacağı katkının büyük önem taşıdığını belirtti. 

SİGORTA BİLİNCİ YAYGINLAŞTIRILMALI

Doğan, “Hayatımızın her anı risklerle dolu. Sağlığımızdan mal varlıklarınıza kadar çok geniş bir yelpaze de hizmet verebilecek sigorta sektörünün ve sigortalı olmanın bilinci henüz tam olarak istenilen düzeyde değil. Sigorta bilincinin yaygınlaştırılması ve  uygulanabilirliğinin arttırılması gerekmektedir. Hatta bir çok sigorta türü tıpkı zorunlu trafik sigortası gibi zorunlu sigortalar kapsamına alınmalıdır” dedi.

Zorunlu poliçelerde bile sigortalılık oranının düşük düzeyde olduğunun gözlemlendiğini belirten Doğan, "Sigorta yaptırmanın önemi konusunda gereken bilincin oluşturulması adına çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yaşanmasını asla istemediğimiz ancak engelleyemediğimiz afetler ya da kazalar sonrasında sigortalı olmanın önemi daha çok gündeme geliyor. Yaşanan afetlerden, kazalardan ve olumsuzluklardan sonra sigorta bilincinin oluşması kayıpları beraberinde getirirken telafisi olmayan sonuçların doğmasını da sağlıyor" şeklinde konuştu.

Ne zaman meydana geleceğini bilmediğimiz doğal afetlerin, hayatın akışı içerisinde oluşabilecek risklerin güvence altına alınması gerektiğini vurgulayan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük bir deprem, sel, fırtına, kar yağışı, yaşanabilecek bir trafik kazası, sağlığımızda oluşabilecek bir sorun sonrasında bilinç kazanmakta bir risktir. Geç kalmadan bir sigorta şirketi tarafından riskleriniz satın alınmalı, sigorta sektörünün önemi algılanmalı, gelecekte meydana gelebilecek her türlü olumsuz etkinin maddi yönünün paylaşılabilmesi adına poliçelere yatırım yapmak aslında kazançtır".

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN