• Haberler
  • Genel
  • Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist'inde Test Uçuşları Başladı

Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist'inde Test Uçuşları Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda devam eden 2. pist ve üstyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmaların son aşamaya geldiği 2. pistte test uçuşlarının devam ettiğini açıklayan Bakan Uraloğlu, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında havalimanlarımızı kullanan yolcu sayısının 220 milyona çıkarak yeni bir tarihi rekor kırmayı öngörüyoruz. Bu nedenle Sabiha Gökçen Havalimanı’nı yenilikçi ve vizyon er bir bakış açısıyla geliştiriyoruz” diye konuştu.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanında basın açıklaması yaparak çalışmalara ilişkin son bilgileri paylaştı. Uraloğlu, ikinci bir pist sayesinde Sabiha Gökçen Havalimanı kapasitesinin ikiye katlayacağını ifade ederek, “Sabiha Gökçen Havalimanı’mızın 2. pistini iniş ve kalkışa müsait duruma getirdik. ILS test ve devreye alma uçuş kontrol çalışmaları ve test uçuşlarımız devam etmektedir. 3 bin 540 metre uzunluğundaki 2.pist ile en geniş gövdeli uçaklar da havalimanımıza inebilecektir. 1 adet 3 bin 520 metre, 1 adet 3 bin metre ve 1 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda 3 adet paralel taksiyolu da proje kapsamındadır. 2. pist ve hızlı çıkış taksi yolları ile pistten orta aprona ulaşımı sağlayan bağlantı taksi yollarına ait inşaat, elektrik ve elektronik imalatlarını da tamamladık. Ayrıca 2. pist yapımının yanı sıra 46 uçak kapasiteli Orta Apron, 40 uçak kapasiteli Kargo Apronu, Teknik blok, itfaiye ve garaj binası gibi 19 bin m2 kapalı alana sahip Üstyapı Tesisleri ve 91 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulesi de kazanmış oldu. Yeni hava trafik kontrol kulemiz 9 Ocak 2023 tarihinde hizmete girmişti. O günden itibaren tüm ATM sistemleriyle birlikte 7/24 hava trafik operasyonuna hizmet vermektedir. Kargo Apronu beton kaplama imalatlarımız da devam ediyor” diye konuştu.

 

BAĞLANTI YOLLARI YER ALTINA ALINIYOR

Bakan Uraloğlu, “Projemiz kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik bağlantı yolu yer altına alınarak üzerinden ikinci pistin geçirilmesi için çalışmalarımızda var. O çalışmalar kapsamında da şu anda, Doğu tüp içerisindeki güçlendirme ile Doğu ve Batı Tüp Pist Bölgesindeki Kemer İmalatlarını tamamladık. Terminal-3 Bölgesindeki kemer imalatları devam ediyor. Şu anda TEM bağlantı yolu trafiği doğu tüpten veriliyor. Batı tüp içerisindeki temel ve iç perde imalatlarına da başladık. Orhanlı bölgesi yol geçiş ve altyapı deplase imalatlarımız da devam ediyor” dedi.

 

ÖNGÖRÜSÜZ VE VİZYONSUZ ELEŞTİRİLER

Bakan Uraloğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yapılışını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmakla özdeşleştirenler vardı. Uçağın inmediği yere havalimanı yapan başka ülke gördünüz mü? diye eleştiri yaptılar. Proje kapsamında inşa ettiğimiz TEM Bağlantı Yolu ve Tüneli çalışmalarına anlam veremeyerek sosyal medyada dağ olmayan yere tünel yaptılar diye yalan yanlış paylaşımlar yayınladılar. Aslında tüm bunlarla kendi öngörüsüzlüklerini, iş bilmezliklerini ve vizyonsuzluklarını ispatladılar” diye konuştu.

 

YOLCU TRAFİĞİNİN EN ÇOK YAŞANDIĞI İKİNCİ HAVALİMANI

Bakan Uraloğlu, 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 11 trilyon dolar ticaret hacimli 67 ülkeye en fazla 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi üstünlüğe sahip bir ülke konumunda olduğumuzu vurgulayarak, “Bu kapsamda 2003 yılında başlattığımız Bölgesel Havacılık Politikası ile havacılık sektöründeki kayıp yıllarını telafi etmekle kalmadık, havacılıkta ülkemizi küresel bir merkeze dönüştürdük. Geride bıraktığımız ağustos ayında havalimanlarımızda yaklaşık 25 milyon yolcuya hizmet verdik. 2023 yılı ilk 8 ayda ise tüm havalimanlarımızda 143 milyon 360 bin yolcu ağırladık ve 2003 yılında 34 milyon olan yolcu sayısını neredeyse 5’e katladık” dedi.

 

HAVACILIK ALANINDA BAŞARILARI DEVAM ETTİRMEYE KARARLIYIZ     

Bakan Uraloğlu, “Havacılık alanında yatırım ve başarılarımızı devam ettirmeye de kararlıyız. Yozgat Havalimanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerimizin çalışmaları sürüyor. Kamu Özel İş birliği ile hayata geçirdiğimiz bölgesel havalimanı olacak olan Çukurova Havalimanında da sona geldik. Yine, devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon Avro yatırım gerçekleştiriyoruz ve 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin Avro kira bedeli alacağız” diye konuştu.

 

Bakan Uraloğlu, havacılık sektöründeki rekor artışların devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz 2019 yılına kadar havacılık sektörümüz her yıl rekor artışlar ile sürekli büyüyordu. Ancak 2020 yılı pandemi nedeniyle ulaşım sektörü açısından faaliyetlerin durduğu, 2020 yılı da salgın etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalktığı bir yıldı. Ama 2021 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 181 bin uçuş trafiği ile yaklaşık 25 Milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen’de 2022 yılında bu sayı yaklaşık 31 milyon yolcuya yükseldi. 2023 yılının ilk 8 ayında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaklaşık 150 bin uçuş trafiği gerçekleşti. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 131 bin civarındaydı. Yine geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 19 milyon 700 bin olan yolcu sayısı ise bu yıl 24 milyon 300 bine yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artış var ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artarak devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Bakmadan Geçme