Prof. Dr. Naci Görür İstanbul depremine karşı alınması gereken tedbirleri açıkladı

Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul tedbirleri için alınması gereken tedbirleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile açıkladı.

Büşra İrem ÇAM/Ankara, BHA- 

Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul tedbirleri için alınması gereken tedbirleri sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile açıkladı. Prof. Dr. Görür, İstanbul’dan Anadolu’ya göçün hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi için alınması gereken 7 önlemi açıkladı. Paylaşımının idareci ve siyasilere yönelik olduğunu belirten Prof. Dr. Görür, “Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum. Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar” cümleleriyle, yöneticilere sitem etti.

Prof. Dr. Görür’ün önerdiği 7 madde şu şekilde:

1-İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.

2-İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu’ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.

 3-İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskân kısıtlanmalıdır.

4-İstanbul’da altyapı ve yapı stoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.

5-Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.

6-Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle geçekleştirilmelidir.

7-Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatanda da işin içine sokulacaksa, uzun süreli ucuz kredi verilmelidir.

 

Bakmadan Geçme