• Haberler
  • Kültür-Sanat
  • Malatya, ya ' Karagöz Çocuk Şenliğinde' adlı çocuk oyununa T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Maddi Desteği.

Malatya, ya ' Karagöz Çocuk Şenliğinde' adlı çocuk oyununa T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Maddi Desteği.

511 özel tiyatro başvurusu arasında kabul edilen 476 projeden Mehmet Ali Karataş Karagöz Çocuk Şenliğinde adlı oyunu ile destek almaya hak kazandı.

511 özel tiyatro başvurusu arasında kabul edilen 476 projeden Mehmet Ali Karataş Karagöz Çocuk Şenliğinde adlı oyunu ile destek almaya hak kazandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere 2023-2024 sanat sezonu için 511 özel tiyatro başvuru yapmış, eksik belgelerini süresi içinde tamamlamayan 35 özel tiyatro dışında kalan 304 profesyonel, 95 çocuk oyunu ve 77 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 476 özel tiyatronun projesi değerlendirmeye alınmıştır.

Değerlendirme Komisyonu, eksiksiz gerçekleştirilen tüm başvuruları olumlu değerlendirerek bu zamana kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan toplam 55.000.000.-TL ödeneğin, toplam 476 özel tiyatro ile bu zamana kadar bir sanat sezonunda destek sağlanan en yüksek sayıda projeye dağıtılmasına karar vermiştir.
“Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik”in 8. Maddesinde yer alan değerlendirme ölçütleri çerçevesinde; sigortalı çalışan sayısı, meslek kodunda sigortalı çalışan sayısı, başvuru sahibinin varsa salonu ve kapasitesi, projenin Türk oyun yazarlarına ait bir eser olması ve özel tiyatronun bir önceki sanat sezonunda birinci derecede kalkınmada öncelikli yörelerde gerçekleştirdiği etkinliklere ilişkin performansı değerlendirmede başlıca kriterleri oluşturmuştur. Bu sayede tiyatro alanında kayıtlı istihdamın özendirilmesi, özel tiyatrolara ait salonların sanat hayatımıza katkısının artması ve devamlılığı, tiyatro sanatının başta kalkınmada öncelikli bölgeler olmak üzere yurt sathına yayılmasının teşvik edilmesi ve daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserlerin tercih edilerek Türk tiyatrosunun gelişmesine önemli katkılar sağlanması amaçlanmıştır.


Yıllarını sahne sanatlarına veren ve geleneksel tiyatro alanında başarılı çalışmalara imza atan Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş Kültür ve Turizm Bakanlığının 2023-2024 sanat sezonu için geleneksel kategoride ‘KARAGÖZ ÇOCUK ŞENLİĞİNDE’ projesiyle destek almaya hak kazandı.
“32 YILDIR AKTİF TİYATRO YAPIYORUM GÜZEL BİR NESİL YETİŞTİRMEK ANLAMINDA ÇABALIYORUM”
Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş; “Geleneksel tiyatro alanında genelde çocuklara yönelik oyunlarla sahnelerde gösteri yapıyorum.  Çocuklar canlandırdığım karakterlerle beni özdeşleştirdi. Sahne aldığınız oyunlarda salondaki seyirci ile kurduğunuz iletişim çok önemli. Her oyunda farklı seyirci ile karşı karşıyasınız seyirciye göre farklılıklar yaşanabiliyor duygusu değişebiliyor. Onu yakaladığınızda amacına ulaşıyor. 30 yıldır tohum ekiyoruz bu meyvelerini illaki veriyor. Bir nesil oynadığımız oyunlarla büyüdü. Sokakta hiç tanımadığınız biri oyunda aklında kalan kendisini etkileyen bir cümle, bir kelime ile sesleniyor veya bir figür ile sizi selamlıyor. Bu duygu kelimelerle ifade edilemez.” dedi. 
‘’ ŞEHRİ İMAR EDERKEN NESLİ UNUTMAMAK LAZIM”
Karataş; “Bakanlığımızın yapmış olduğu çorbada tuzumuz olsun mantığı ile anlamlı bir destek. Bizler ihtiyaçlarımızı tiyatrodan karşılamak gibi bir imkâna sahip değiliz. Tiyatro dışında alternatif imkânlar ile yaşama tutunmaya ve mesleğimizi devam ettirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda sağladığı büyük destek ve imkânlardan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürümüz Sayın Memet Mert’e çok teşekkür ediyorum. Okullarımızda Su kullanımı ve tasarrufunun anlatıldığı, İpli Kukla Show'un olduğu, Keloğlan-Nasreddin Hoca- Barış Manço gibi kahramanların olduğu müzikli danslı çocuk kabaresi gösterileri gerçekleştiriyoruz. Gerçekten ne güzel demiş atalarımız ‘’Şehri İmar ederken Nesli İhmal ederseniz İhmal ettiğiniz nesil şehri tahrip eder’’ 
Böyle bir zaman diliminde bakanlığımızın verdiği bu destek çok anlamlı ve kıymetlidir. Sayın bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesi Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.         
 

Bakmadan Geçme