Malatya Çarşı Merkezinde İnşatlar Yükselmeye Başlıyor, Umutlar Yeşeriyor

Sami Er: Halkımız Bize Yardımcı Olsun, İnanın 2 Yıl İçerisinde Malatya'nın Bütün Konut Sorunları Çözülmüş Olacak

Deprem bölgesi Malatya’da yapımına başlanılan çarşı projesinde inşaatlar yükseliyor. Çalışmaları yerinde İnceleyen AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, 1 yıl içinde çarşının tamamlanacağını ve ticaretin canlanacağını söyledi.

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, beraberinde AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan ve AK Parti İl Başkanı Namık Gören ile birlikte Akpınar ile Emeksiz arasında yapımı süren çarşı projesinde çalışmaları yerinde incelediler. Burada şantiye yetkililerinden bilgiler alan Er ve beraberindekiler zemin sağlamlaştırmasının tamamlanması ile inşaatların hızla yükselmeye başladığını söylediler.

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, seçim sürecinde gittikleri her yerde dile getirdikleri söylemlerini hatırlatarak, “Biz dedik ki, en son vatandaşımız kalıcı konutuna erişinceye kadar, en son esnafımız kalıcı iş yerine erişene kadar bize durmak da yasak yorulmak da yasak. Sadece bana değil ekibime de yasak. Bunun hassasiyetle bunun üzerinde durduk” dedi.
TOKİ ve Emlak Konut’ta çalışmış biri olarak Malatya'nın sorunlarını bildiğini de ifade eden Er, “Ama halkın arasında dolaştıkça bu sorunların, bu sorumluluğun üzerime yüklediği yükün ağırlığını daha da hissetmeye başladım. Allah'ın izniyle biz kesinlikle bu yükün altından kalkacağız ve Malatya’mızı en hızlı şekilde hak ettiği noktaya taşıyacağız” ifadelerine yer verdi.
Temel hedeflerinin çalışmaları daha da hızlandırmak olduğunu ifade eden Sami Er, “Şu ana kadar yaklaşık 8 bin konutun teslimatı yapıldı. Bu bir buçuk aylık bir süreç içerisinde teslim ettik.  Aslında bu 8 bin değil de 18 bin- 20 bin de olabilirdi. Çünkü TOKİ’nin hızını ve gücünü çok iyi biliyorum. Çamurlu da olsun, İkizce de olsun yapmaya kalksak inanın şuana kadar 30 bin konutta teslim etmiş olurduk Ama Malatya'nın dokusunu ve mahalle dokusunu bozmamak için, insanlarımızın kendi mahallelerinde, sokaklarında konutlarını yapmaları, evlerine sahip olmaları için rezerv alanlarını hayata geçirdik. Rezerv alanı biraz daha ağır ve zor işleyen bir süreç. Bunun sebebi de şu. Malatya halkımız vatandaşımız bize yardımcı olursa inanın 2 yıl içerisinde bu konutların tamamını yaparız. Bu tamamen halkın tutumuna bağlı. Bunu niye söylüyorum. İşte gördüğünüz gibi karşıda birkaç tane bina var, bazısı çok yıpranmış binalar olmasına rağmen mahkemelik konuları var. Bunlar uzayınca işlerimiz de uzuyor, ister istemez. Şimdi vatandaşa onun için özellikle sesleniyorum. Bize yardımcı olsunlar diye. Bize yardımcı oldukları takdirde inanın 2 yıl içerisinde Malatya'nın bütün konut sorunları çözülmüş olacak. Şu anda sayın vekilimin belirttiği gibi 43 tane rezerv alanı tespit edilmiş. 43 tane rezerv alanının 25 tanesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından onaylanmış. Diğerleri de inceleme aşamasında. Onlar da onaylanacak” diye konuştu.

“Şu anda burada her bir tuğlanın konması, döşenmesi Malatya için bir umut”

Bakırcılar çarşısı olarak bilinen bölgede zeminin kötü olması nedeniyle sürecin biraz zorlu geçtiğini de hatırlatan Sami Er, “Gerçekten zeminden dolayı şok zor işleyen bir süreç vardı burada. Burası 2 aşamalı ihale edildi. İlk olarak zemin iyileştirme yapıldı. Zemin gerçekten çok bozuktu. Zemin iyileştirme tamamlanınca gördüğünüz gibi bundan sonrası çok hızlı ilerleyecek Allah’ın izniyle. Burada 12 binin üzerinde fore kazığı çakıldı. Şu anda burada her bir tuğlanın konması buraya, döşenmesi Malatya için bir umut. Biz ne diyoruz, inşaatlarımız, konutlarımız, iş yerlerimiz yükselmeye başladıkça gitme eğiliminde olan kardeşlerimiz var burada kalacak Göç eden 70 bin kardeşlerimizin de …

Bakmadan Geçme