İYİ Parti'den Milletvekilliği için Aday Adayı olduğunu duyurdu.

İYİ Parti'den Milletvekilliği için Aday Adayı olduğunu duyurdu.

2023 seçimlerine partiler hazırlık startını verirken Milletvekilliği aday adaylarının kimler olacağı merak konusuydu. İYİ Parti kanadından ilk aday adaylığını açıklayan isim İşadamı Cebrail Mungan oldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Dedekorkut Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Cebrail Mungan, adaylığını şu sözler ile açıkladı,” Malatya’ya emek vermiş Malatya’nın her sokağında Malatya’yı hisseden bir Malatyalıyım. Siyaset ile ilk defa İYİ Parti’den Malatya’dan aday olarak girmeyi uygun gördüm. Kendi şehrim, ana kucağım burası. Nazımın geçeceği insanların olduğu bir yerde, onlarla birlikte ve İYİ Parti ile siyasete ilk adımımı attığım yer olan Malatya’da Milletvekilliği Aday Adaylığımı açıklamak istedim. Malatya’ya daha evvel birçok hizmetlerimiz olmuştur. Kendi memleketime daha çok hizmet etme açısından uygun bir siyasi parti ilkeleriyle bağdaştığını düşündüğüm bir siyasi parti hareketinin içinde kendimizi uygun gördük. Tabi ki muhalif olmak zordur. Muhalefet olmak zordur. İktidarın yüzde 67 oy aldığı bir yerde kendinizi anlatmak, memleketinize hizmet etmek noktasında nasıl bir icraat gerçekleştireceğini söylemek zordur. Ama imkansız değildir. Mutlaka her zorluğun aşılacak bir şekli vardır. Malatyalılar feraset ve nedamet sahibidir. Bunu anlayabilecek niteliktedir. Son zamanlarda ülkemiz sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Sadece Malatya değil ülke genelinde bu sıkıntı vatandaşlar tarafından iliklerine kadar hissedilmektedir. Biz ana kucağı dediğimiz Malatya’ya geldik ve sizlerin aracılığı ile aday adaylığımızı duyurduk.”

CEBRAİL MUNGAN KİMDİR?

İşadamı Cebrail Mungan 1971 Malatya doğumludur. İlk orta ve lise tahsilini Malatya Kubilay lisesinde tamamladı. 1994-95 döneminde Van Yüzüncü yıl üniversitesi Eğitim fakültesinden mezun oldu. İlk eğitim tezimi İsmet İnönü dönemi eğitim politikaları üzerine 1993 yılında gerçekleştirdi. Öğrencilik yıllarında öğrenci konseyi başkanlığı yaptı. Bu dönemde her türlü fikir ve ayırımcılığa karşı yaklaşık 5000 bin öğrencinin bir araya gelebilmesi için Kültür Bakanlığı ödenekli Van Bölge tiyatrosunu kurdu.

Necip fazıl Kısakürek’in kanlı sarık adlı oyunu, Bilge Erenus -misafir adlı oyunu, Cebrail Mungan -Ağır kabare adlı oyunu, Cebrail Mungan-kan davası adlı oyunu, Ve buna benzer birçok farklı yazarın oyununu sahneledi. Kurduğu tiyatro Van Devlet Konservatuarı olarak hizmete devam ediyor.

Mungan iş deneyimine, 996 Yılında TRT 2 Televizyonunda asistan olarak başladı. 1997 yılında TGRT Muhabir Editör, 1998 kanal D Spor ve Haber-Editör, 1999 star TV Anadolu TELEKRİTİK program yapım ve yönetimi, 2003 kanal D Gündüz kuşağı yapımlar koordinatörü ve program yapımcılığını yaptıktan sonra 2006 yılında kendi şirketini kurdu. Bu şirket nam altında yaklaşık tüm özel TV şirketlerine 57 adet müzik drama eğlence ve yarışma programı gerçekleştirdi.

Türkiye Engelliler vakfı onursal üyesi olan Mungan, 2008 yılında Malatya Spor As başkanlığı ve Basın sözcülüğü görevlerinde bulundu.  Evli üç çocuk babasıdır. Eşi işletme mezunu bir bankacıdır. Mungan’ın “Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim” adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Bakmadan Geçme