İŞKUR'un Yeni Düzenlemesi Malatya'da Tepkiye Neden Oldu

6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesi ilan edilen 11 şehirde ekonomi durma noktasına geldi.

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesi ilan edilen 11 şehirde ekonomi durma noktasına geldi. İşletmelerin normalleşme sürecine geçişini kolaylaştırmak için başlatıla Kısa Çalışma Ödeneği programı Malatya'da pek de hoş karşılanmadı. Akçadağ, Doğanşehir ve Yeşilyurt İlçeleri personel listesi beyanıyla programa direkt kabul edilirken, şehrin yaklaşık 300 bin nüfusunu ve 20 bine yakın esnafını barındıran Battalgazi İlçesi başvuru sürecini bekleyecek.

İŞKUR tarafından paylaşılan Kısa Çalışma Ödeneği programı ile ilgili esaslar belli oldu. 

Buna göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenmiş olan Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman illeri ile Gaziantep iline bağlı Araban, İslahiye, Nurdağı ilçeleri, Malatya iline bağlı Akçadağ, Doğanşehir, Yeşilyurt ilçeleri ve Kilis iline bağlı Polateli ilçesinde bulunan işyerlerinin başvurularına istinaden, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca gerçekleştirilecek uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin ödeme yapılacak. Ancak uygunluk tespiti süreci devam edecek. Bu madde kapsamında belirtilen il ve ilçelerden başvuran işverenlerin başvuru esnasında işçi listesi dışında başka bir belge yüklemesi zorunlu olmayacak. 

Bazı sosyal medya ve haber siteerinde iddia edildiği üzere Battalgazi İlçesini bu programın dışına itildiği gibi bir durum açıklamada bulunmuyor. Kamuoyunun yalış bilgilendirilmesi ve sansasyon yaratılmasına ilşkin ilerleyen saatlerde İŞKUr'dan resmi bir açıklamanın yapılması bekleniyor. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN