• Haberler
  • Genel
  • İrlanda merkezli GOAL yardım örgütü ne yapmaya çalışıyor? İçişleri Bakanlığı devrede, denetim başlatıldı

İrlanda merkezli GOAL yardım örgütü ne yapmaya çalışıyor? İçişleri Bakanlığı devrede, denetim başlatıldı

Türkiye'de faaliyet izni bulunan yabancı yardım kuruluşları arasında en önde yer almasına rağmen ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinde

Türkiye'de faaliyet izni bulunan yabancı yardım kuruluşları arasında en önde yer almasına rağmen ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinde sessiz kalması ile eleştirilerin odağı haline gelen İrlanda merkezli GOAL Uluslararası Yardım Örgütü yine skandal bir iddia ile gündeme geldi. Depremde hayatını kaybeden ve etkilenen çalışanlarına sahip çıkmadığı, sadece Suriyeli depremzedelere yardım ettiği öne sürülen kuruluş hakkında, çalışanları arasında terör örgütü PKK ve FETÖ sempatizanları olduğu iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'nca denetim başlatıldığı öğrenildi.  

 

Türkiye'de 2013 yılından itibaren Suriyeli sığınmacılara yönelik insani yardım programları gerçekleştiren ve ülkede faaliyet izini bulunan yardım kuruluşları arasında en önde yer alan İrlanda merkezli GOAL Uluslararası Yardım Örgütü'nde skandallar bitmiyor. Suriye ve Türkiye’de depremden önce devasa projelere imza atan kuruluş, yaşanan depremler sonrasında sessizliğe büründü. Adana, Ankara, Mersin, Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep şehirlerinde toplam 8 adet ofisi yer alan ve deprem felaketi sonrası bazıları kullanılamaz hale gelen kuruluş, deprem mağduru çalışanlarına sahip çıkmadığı iddiaları ile gündeme geldi. Çalışanlarına yaralarını sarmadan sırtını dönen, mobing uygulayan kuruluşun özellikle yabancı uyruklu yöneticilerinin keyfi uygulamaları ile çalışanlarına gözdağı verdiği iddia ediliyor. GOAL yöneticilerinin sosyal medyada ve haber sitelerinde çalışanları ve vefat eden çalışanlarının görüntülerini kullanarak yabancı fonlara ulaşmaya çalıştıkları da iddialar arasında yer alıyor.

 

TÜRKİYE'Yİ KARALIYOR, AYRIMCILIK YAPIYOR

 

Büyük bir maddi kaynağa sahip olmasına rağmen deprem bölgesinde elle tutulacak hiçbir yardımda bulunmadığı öne sürülen kuruluşun yaptığı yardımları da ayrımcılık yaparak sadece Suriyeli depremzedelere yönlendirdiği iddia edildi. Asıl amacı ülkemizde bulunan ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlarda bulunmak olan kuruluş 2021 yılında eleştirel bir belgesel yayınlamış ve Türkiye’nin azınlık olan ve marjinalleşmiş gruplara yardım etmediği, bu grupların çöpten yemek topladığı, bir şehirden diğer şehre seyahat etmelerine izin verilmediği gibi haberler oluşturarak, uluslararası basının gündemine getirdiği biliniyor.

 

ABD'DE ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİNE HAPİS

 

Ülkemizde çok geniş bir coğrafyada görev yapan ve hakkında 2013’ten bu yana birçok yasal soruşturma ve dava açılmış, üst düzey yöneticileri, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına muhalefet ettikleri gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan kuruluşun bir üst düzey yöneticisinin de Türkiye’de yardım paralarını usulsüz ihalelerle kötüye kullandığı gerekçesiyle ABD’de hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

 

DENETİM BAŞLATILDI

 

GOAL'ın başını çektiği bazı batılı dernekler, Suriye’ye yardım faaliyeti altında terör örgütü PYD’ye para aktardığı iddia ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda üç kuruluşa bağlı 14 derneğin son bir yılda Haseke, Afrin ve Aynel Arab’ta PYD’ye 500 milyon dolar gönderdiği ortaya çıktı. Türkiye’deki izin ve faaliyet amacının dışında programlar uyguladığı, çalışma izini ve oturma izini olmayan personeller çalıştırdığı, terör örgütü üyesi PKK/FETÖ sempazitanı kişileri Türkiye ofislerinde çalıştırdığı yönündeki iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Kuruluş denetime alınırken, denetim sürecinin devam ettiği öğrenildi.

BHA

Bülten

Bakmadan Geçme