İnsan Kaçakçılığından, Kadro Kaçakçılığına

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın eşinin Aksaray Valiliğinde istisnai memur yapıldığı iddialarının en az gri pasaport skandalı kadar vahim olduğunu belirtti.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın eşinin Aksaray Valiliğinde istisnai memur yapıldığı iddialarının en az gri pasaport skandalı kadar vahim olduğunu belirtti. Ağbaba “Yiyin efendiler, yiyin; bu han-ı iştiha sizin; doyunca, tıksırınca, patlayıncaya kadar yiyin!” ifadelerini kullandı.
İsmi tüm Türkiye'de Gri Pasaport Skandalı ile gündeme gelen, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın bu kez de eşini hülle yoluyla devlet memurluğu olarak bilinen "İstisnai Kadro"dan memur yaptığı iddia ediliyor.
HALK DEPREMLE UĞRAŞIRKEN, BAŞKAN KARISINI MEMUR YAPMAKLA UĞRAŞIYORMUŞ
Çınar'ın eşinin KPSS’ye girmeden Aksaray Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’ne işe yerleştirildiği, Aksaray’a hiç gitmeden mesaide görüldüğü, bir süre sonra memur kadrosunu aldığı,  23.08.2023 tarihli Bakanlık Onayı ile Malatya Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğünde VHKİ kadrosuna naklen atandığı, 31. 08. 2023 tarihinde Aksaray Valiliğinden ilişiğini keserek Malatya Valiliğinde göreve başladığı belirtiliyor. Mesleği “Gıda Mühendisi” olan Çınar’ın sınavsız bir şekilde memur yapılmasını sert sözlerle eleştiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Milyonlarca genç KPSS’ye girip memur olma hayali kurarken, KPSS birincileri mülakatlarda elenirken, ataması yapılmadığı için insanlar intihar ederken, üniversite mezunları TYP kapsamında temizlikçi olmaya bile razıyken AK Partili Yeşilyurt Belediye Başkanının eşini hülle yoluyla memur yapması hem vicdansızlık hem de utanmazlıktır. Malatyalılar depremin çilesini çekerken, Yeşilyurt belediyesinden destek beklerken, başkan Çınar karısını memur yapmakla uğraşıyormuş. Yeşilyurt belediye başkanında biraz utanma duygusu varsa derhal istifa eder ” dedi.
BUNUN ADI TALAN DÜZENİ 
AK Parti iktidarlarında bu ve buna benzer binlerce örnek yaşandığını belirten Veli Ağbaba, “Bunun adı talan düzeni. Bal tutanın parmağını yaladığı düzen. Eşine, dostuna, çocuklarına kamunun tüm kaynaklarının peşkeş çekildiği dönem. Ar damarı çatlamış insanların düzeni. Mehmet Çınar’ın eşi AK Parti Genel Merkezinden habersiz bu işi yapabilir mi? Çınar'a kadro veren, belki de hiç yüzünü görmediği halde her ay maaş almasına ses çıkarmayan Aksaray Valisi, yukarıdan! Emir almadan bu işlemi yapabilir mi? Yapılan usulsüzlük AK Parti için sıradan, normal ve doğal olaylardan biri. Nasıl ki tüm Dünyaya Malatya ismini kara bir leke olarak duyuran Gri Pasaport skandalını görmezden geldikleri gibi bu skandalın da üstünü kapatmaya çalışacaklar. Her kim ki hak yiyerek, torpille hak etmediği bir yerlere getiriliyorsa haram zıkkım olsun. Bu yaşananları Malatya halkının vicdanına havale ediyorum. Yeşilyurt Belediyesi’nin dillere destan skandallarında olduğu gibi bu konunun da peşini bırakmayacağız.” İfadelerini kullandı.
 

Bakmadan Geçme