İnönü Üniversitesi Malatya MYO Öğrencileri İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine Katıldı

İnönü Üniversitesi Malatya Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi'ne katıldı

İnönü Üniversitesi Malatya Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ne katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün (İSGGM) faydalanıcısı olduğu “Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP)” kapsamında, madencilik ve iş sağlığı ve güvenliği sektörüne bağlı mesleki alanda öğrenim gören öğrenciler için hazırlanmış olan “Günübirlik Risk Değerlendirme Metodolojileri Eğitimi” düzenlendi.

Eğitime, Malatya MYO Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Özcan, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Engin Özdemir, Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler ile akademik personel katıldı.

Eğitimde Bartın’ın Amasra ilçesindeki madende şehit düşen 41 vatandaş anılarak, iş sağlığı ve güvenliğinin önemi vurgulandı.

Eğitim kapsamında, MİSGEP ekibinin eğitim koordinatörleri tarafından öğrencilere risk, tehlike, risk analiz yöntemleri hakkında hem teorik hem de uygulamalı alanda bilgi verildi.

Kapanış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Engin Özdemir, İnönü Üniversitesi Malatya MYO’ya, Turgut Özal Üniversitesi ve Hekimhan MYO adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yetkililerine ve MİSGEP ekibine teşekkür etti.

Özdemir, konuşmasının devamında, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel bilgilere mevzuat, kitap ve makalelerden çok rahat bir biçimde ulaşabileceklerini dile getirdi.

Özdemir, güvenlik kültürünün bir inanç ve algı olduğunu belirterek, bu algının pozitif anlamda gelişmesinin bu tür etkinliklerin artırılması ve yaygınlaşmasıyla sağlanacağını belirtti.

Eğitimin sonunda başarı yüzdesi ön ve son test sınavları yapılarak değerlendirildi ve beklenilen başarının üstünde bir sonuç elde edildi.

Bakmadan Geçme