• Haberler
  • Genel
  • İGSAŞ, Samsun ve Hatay'a gübre fabrikası kuruyor

İGSAŞ, Samsun ve Hatay'a gübre fabrikası kuruyor

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal

(AA) - İGSAŞ, bu yılın sonunda Samsun ve Hatay’daki iki fabrika yatırımıyla üretim kapasitesini artırıp satış hacmini ve cirosunu yükseltecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, İGSAŞ, yeni yatırımlarla hem Türkiye hem de ihracat pazarlarında büyümeye devam ediyor. Şirket, Samsun ve Hatay’daki yatırımlarının hayata geçmesiyle Türkiye'nin tüm bölgelerini kapsamanın yanı sıra her tarım ürününe özel gübrelerle de ürün portföyünü genişletmiş olacak.

Samsun'da inşası devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organominarel kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi beklenirken, Hatay’daki yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrika yatırımının ise 2024 sonunda devreye alınması hedefleniyor. Hatay’daki fabrika yatırımı, deprem felaketinde sonra bölgenin yeniden yapılanmasına büyük katkı sağlayacak.

Son teknolojiyi kullanarak verimliliği de en üst seviyeye taşıyan İGSAŞ, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da sürdürülebilir ekonomiye geçişte stratejik adımlar atıyor. Kütahya’daki 30 megavat (MW) kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali (GES) devreye almaya hazırlanan şirket, bu yatırımla karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik önemli bir hamle yapacak.

- "İki yatırımın devreye girmesiyle Türkiye çapında geniş bir üretim ağına sahip olacağız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, Samsun yatırımıyla birlikte Karadeniz Bölgesi’ne daha iyi hizmet vereceklerini belirterek, "Bölgenin ihtiyacı olan daha spesifik gübre talebini karşılarken bir yandan da ihracatta ciddi bir değer oluşturacağız. Ayrıca Samsun’daki fabrikamızın devreye girmesiyle Karadeniz Bölgesi’ndeki gücümüzü daha da artıracağız." ifadelerini kullandı.

Deprem nedeniyle büyük hasar gören bölgenin yeniden yapılandırılmasına destek olmak amacıyla Hatay’a bir fabrika kurma kararı verdiklerini aktaran Ünal, Hatay'da hayata geçirecekleri yıllık 250 bin tonluk kompoze gübre fabrikasının, bölgenin sanayisine ve tarımına büyük katkı sağlayacağını bildirdi.

Ünal, şunları kaydetti:

"60 milyon avroluk yatırımla devreye alacağımız fabrikamızın, 2024 yılının sonunda üretime geçmesini planlıyoruz. Bölgenin yaşanan deprem felaketinden sonra cazibe merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için bir avantajı da beraberinde getirdi. İki yatırımın devreye girmesiyle Türkiye çapında geniş bir üretim ağına sahip olacağız. Kocaeli fabrikamız Marmara ve Ege bölgelerine hizmet ederken, Samsun’daki fabrikamız Karadeniz’e, Hatay’daki tesisimiz ise Doğu Akdeniz, Güney Doğu, Doğu Anadolu havzalarına odaklanacak. Aynı zamanda da Akdeniz çanağından da ihracat yapacağız. Bugün 240 bin tonluk bir kompoze gübre kapasitesine sahip olan İGSAŞ, 2 yıl sonra üç ayrı noktada 700-750 bin ton kompoze gübre üreterek Türkiye’yi uçtan uca saracak."

Avrupa’nın karbon nötr ekonomiye geçiş politikalarına ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’na dikkati çeken Ünal, Yeşil Mutabakat ile 2021'in ocak ayı itibarıyla sınırda karbon vergisi mekanizmasının (CBAM) getirildiğini anımsattı.

Ünal, "Burada 5 tane sektör seçildi ve bu sektörlerden biri de gübre. İGSAŞ olarak ihracat hacimlerimizi artırmak için çok büyük hedeflerimiz var. 2026 yılı ve sonrasında Avrupa’ya ihracatta problem yaşamamak adına karbon nötre doğru gitmemiz gerekiyor. Bu 30 megavatlık GES projemiz bu hedefe hizmet edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bakmadan Geçme