Erdoğan: Dönüşecek yerleri tarihi ve kültürel dokuya uygun şekilde kazandıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükçekmece'de depremzedelerle iftar sofrasında bir araya geldi.

Büşra İrem ÇAM/Ankara, BHA-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükçekmece’de depremzedelerle iftar sofrasında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Yerinde dönüşecek yerleri tarihi ve kültürel dokuya uygun şekilde sağlam ve güvenli yapılarla şehirlerimize kazandıracağız” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükçekmece’de öğrenci yurtlarında kalan depremzedelerle iftarda bir araya geldi.

“Devletimizin depremin ilk gününden beri vatandaşlarımızın yanındadır”

İftarın ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına depremin yol açtığı can kayıplarının ve yıkımların üzüntüsüyle girdik. Manevi huzur, bedeni arınma maddi yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan'da gerek deprem bölgelerindeki gerek diğer şehirlerimizdeki mağdur kardeşlerimizle gönül köprülerimizi güçlendirmemiz şarttır. Deprem gününden sonra geçen yaklaşık bir buçuk ayda, arama kurtarma çalışmalarını tamamladığımız acil yardım dağıtımlarını düzene soktuğumuz, enkazları süratle kaldırdığımız, geçici barınma merkezlerini oluşturmayı sürdürdüğümüz, kalıcı konutların inşasına başladığımız, özetle yaraları hızla sarmaya başladığımız bir süreç yaşadık. Ülkemizin 11 ilinde 14 milyon insanı doğrudan etkileyen, böylesine büyük bir felaket karşısında böylesine hızlı bir toparlanmayı sağlamak kolay değildir. Devletimiz tüm kurumlarını, imkanlarını, gerekli tüm personelini deprem bölgesinde görevlendirmiştir. Milletimiz sivil toplum kuruluşları ve bireysel inisiyatifleriyle ilk günden beri depremzede vatandaşlarımızın yanındadır. Dost ve kardeş ülkeler başta olmak üzere uluslararası yardımları da asla unutmayacağız.

“Amacımız 1 yıl içerisinde deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır”

Depremzedelerimiz, milletimiz de şundan emin olsun ki oradaki arkadaşlarımız insanüstü bir gayretle çalışarak her eksiği gidermenin, her talebi karşılamanın mücadelesini yürütmüştür. Buna rağmen felaketin etkilediği alanın genişliği, nüfusun çokluğu, iklim şartları gibi sebeplerle elbette birtakım eksikler, sıkıntılar yaşanmıştır. Kısa bir sürede bunların da telafisi zaten yapılmıştır. Amacımız bir yıl içinde, altyapısıyla, tüm sosyal ve ticari birimleriyle 319 bin konut toplamda da 650 bin konut inşa ederek deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır. Yerinde dönüşecek yerleri tarihi ve kültürel dokuya uygun şekilde sağlam ve güvenli yapılarla şehirlerimize kazandıracağız.

Bakmadan Geçme