Deprem Profesörü Malatya Dahil 5 Bölgeyi Uyardı!

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası Malatya dahil 5 bölgeyi uyardı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası Malatya dahil 5 bölgeyi uyardı.

Kayseri'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklamada bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer 8 olmuştur." dedi. "Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir" diyen Görür: "1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle. Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla" ifadelerine yer verdi.

Bakmadan Geçme