• Haberler
  • Genel
  • Deprem Bölgesinde Sorunların Sadece Yüzde 10'u Çözüldü

Deprem Bölgesinde Sorunların Sadece Yüzde 10'u Çözüldü

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu,

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, 6 Şubat depremlerinin vurduğu kentlerde mücbir sebep hükümlerinin sona ermesine sadece 5 gün kala şehir esnafının ve ticaretinin perişan durumda olduğuna dikkat çekerek, Türk halkı bilmelidir ki, bugüne kadar deprem bölgelerindeki sorunların sadece yüzde 10'u çözülmüştür" dedi.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş başta olmak üzere deprem bölgelerinde mücbir sebep hükümlerinin sona ermesine sadece beş gün kala, şehir esnafının ve ticaretinin perişan durumda olduğuna dikkat çekti.

‘‘ESNAF VE TİCARET ERBABI BÜYÜK BİR GELECEK KAYGISI YAŞAMAKTADIR’’
Karatutlu, geçmişte depremler sonrası mücbir sebep süresinin 5-6 yıl uzatıldığını hatırlatarak, mevcut iki veya üç aylık uzatmaların esnaf ve ticaret erbabına yeterli olmadığını ve büyük bir gelecek kaygısı yaşattığını vurguladı.

“ORTA HASARLI BİNA MAĞDURLARI HALEN HAK ARAYIŞINDA’’
Milletvekili Karatutlu, şehirdeki nitelikli işgücü kaybının başladığını belirterek, Mali Müşavirler Odası, Baro, Eczacılar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ile Mühendis ve Mimarlar Odası gibi çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan “Psikolojimiz bozuldu, bıçak kemiğe dayandı” şeklindeki basın açıklamalarına işaret etti. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üst düzey bürokratlarının deprem bölgelerinde uygunsuz alanda kalan 'orta hasarlı' bina mağdurlarının halen hak arayışında olduğunu söyledi.

‘‘SORUNLARIN SADECE YÜZDE 10'U ÇÖZÜLMÜŞTÜR’’
Karatutlu, konuşmasında “Türk halkı bilmelidir ki, bugüne kadar deprem bölgelerindeki sorunların sadece yüzde10'u çözülmüştür. Hükümetten, esnafımızı ve ticaret erbabımızı rahatlatacak, onların geleceğini güvence altına alacak acil önlemler almasını talep ediyoruz” diyerek durumun ciddiyetini vurguladı ve hükümette acil çözüm çağrısında bulundu.

Bakmadan Geçme