• Haberler
  • Genel
  • Cumhur İttifakı'nda kriz iddiaları: Bahçeli'den güçlü destek mesajı

Cumhur İttifakı'nda kriz iddiaları: Bahçeli'den güçlü destek mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'nda kriz iddialarına net bir dille yanıt verdi.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan desteğinin sonuna kadar süreceğini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın da şartlar ne olursa olsun yanında ve arkasında olacağımızı, kesinlikle yalnız bırakmayacağımızı herkes çok iyi bilmelidir" dedi.

Bahçeli'den "Türk siyasetinde normalleşme ve yumuşama" açıklaması

Bahçeli, son dönemde Türk siyasetinde "normalleşme ve yumuşama" iddialarıyla MHP'ye yönelik siyasi operasyonlar düzenlendiğini öne sürdü. Yazılı açıklamasında, 31 Mart seçimleri sonrası siyasi partiler arasında normalleşme ve yumuşama arayışlarının temel alınarak yeni bir denklem kurulduğunu gözlemlediklerini belirtti. "Milliyetçi Hareket Partisi, iyi niyetli, yapıcı, yol açıcı, millet ve ülke lehine olduktan sonra bu diyalogları makul ve mantıklı değerlendirmekten en ufak rahatsızlık duymayacaktır" ifadelerini kullandı.

"MHP'nin normalleşme sürecine zarar verdiği ileri sürülüyor"

Bahçeli, partiler arası temas ve görüşme trafiğinin MHP'yi hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğünü belirterek, "Dikkat, temkin ve titizlikle takip ettiğimiz gelişmelerin perde arkasında farklı beklentilerin varlığı müşahede edilmektedir. Özellikle MHP'nin normalleşme ve yumuşama ortamına zarar verdiği iddiaları televizyon ekranlarından ve gazete sayfalarından sürekli olarak ileri sürülmektedir" dedi.

"Sinan Ateş davasında MHP yer alacak"

Bahçeli, iddianamesi hazırlanan Sinan Ateş davası üzerinden MHP'ye yönelik itibar suikastının yaygınlaştığını ve MHP'nin bu davada yer alacağını vurguladı. "MHP, 1 Temmuz'da başlayacak olan Sinan Ateş davasında yer alacak" dedi.

"Cumhur İttifakı'na bağlılık mesajı"

Türkiye ve Türk milletinin çıkarları için çalıştıklarını belirten Bahçeli, Cumhur İttifakı'na olan bağlılıklarının kararlılıkla devam edeceğini söyledi. "Cumhur İttifakı'ndan tavizimiz, geri dönüşümüz, yarı yolda bırakmamız, ilkelerinden ve hedeflerinden caymamız mümkün değildir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da şartlar ne olursa olsun yanında ve arkasında olacağımızı, kesinlikle yalnız bırakmayacağımızı herkes çok iyi bilmelidir" dedi.

"Geniş tabanlı ittifak vurgusu"

Bahçeli, AK Parti içindeki memnuniyetsiz kesimlere dikkat çekerek, "AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği MHP'nin samimi dileği ve temennisidir" dedi. Ancak buna rağmen Cumhur İttifakı'na olan bağlılıklarının devam edeceğini vurguladı.

Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:
"31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerini müteakiben Türk siyasetinde, demokrasinin vazgeçilmez kurumları olan siyasi partiler arasında normalleşme ve yumuşama arayışlarının temel alınarak çok bilinmeyenli yeni bir denklemin kurulmak istendiği gözlemlenmektedir.

Zira her şey milletimizin huzurunda gerçekleşmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi iyi niyetli, yapıcı, yol açıcı, millet ve ülke lehine olduktan sonra söz konusu munzam ve muhassıl diyalogları kuşkusuz makul ve mantıklı değerlendirmekten en ufak rahatsızlık duymayacaktır.

Kutuplaşmanın ve kavgaya tutuşmanın sonu ve sonucu asla yoktur.

Kucaklaşmak, konuşmak, milletimizin talep ve sorunlarına müşterek akılla çözüm aramak, bunu da başarmak siyasi partilerin asıl ve öncelikli görevidir.

Elbette buna diyecek veya itiraz edecek halimiz ve hevesimiz hiç olmayacaktır.

Ancak sıcak gündemin üst sıralarına yerleşen temas ve görüşme trafiğinin Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğü de her türlü izahtan varestedir.

Dikkat, temkin ve titizlikle takip ettiğimiz nevzuhur gelişmelerin esrar perdesi aralandığında başka hesapların, alttan alta körüklenen farklı beklentilerin varlığı müşahede ve mütalaa edilmektedir.

Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi’nin normalleşme ve yumuşama ortamına şaşı baktığı, şüpheyle yaklaştığı, hatta zarar verdiği televizyon ekranlarından, sosyal medya platformlarından ve gazete sayfalarından devamlı surette ileri sürülmektedir.

İddianamesi hazırlanan bir cinayet davası üzerinden de Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e yönelik itibar suikastının yaygınlaşması, bu suikasta refakat eden kimi isimlerin sürekli parlatılması, dahası kapı kapı gezdirilmesi, ekran ekran dolaştırılması, bir hak ve hukuk arayışından öte iç huzur ve barış ortamını zehirlemeye tam teşebbüstür.

Milliyetçi Hareket Partisi mezkur davanın 1 Temmuz 2024 tarihinde yapılacak duruşmasında mutlaka hazır bulunacak, karanlık oyunlarla ve bu oyunların figüranlarıyla Türk yargısının huzurunda hesaplaşacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı menşeli çıkar odaklarının, yıkım ortaklarının, siyasi istikrar muhalifi çevrelerin, bilhassa da Cumhur İttifakı muarızlarının partimizi töhmet altında bırakmak, bir yol ayrımının inşasını sağlamak maksadıyla kesintisiz faaliyet içinde oldukları meydandadır.

Bizim sevdamız Türkiye, mensubiyet onurumuz da büyük Türk milletidir.

Ne yapıyorsak, ne söylüyorsak Türkiye ve Türk milletinin çıkarınadır.

Bu kapsamda siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa,

Bu konuda da geniş bir ittifak husule gelmişse, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz uğruna her türlü fedakarlığı göze almak, gereğini ise gönül huzuruyla yapmaktır.

AK Parti içindeki gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasını da dikkate alarak, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir.

Buna rağmen Cumhur İttifakı’na bağlılığımız kararlılıkla devam edecek, TBMM’de kanun tekliflerine verilen desteğimiz aynen sürecektir.

Kaldı ki Cumhur İttifakı’ndan tavizimiz, geri dönüşümüz, yarı yolda bırakmamız, ilkelerinden ve hedeflerinden cayma göstermemiz mümkün değildir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da şartlar ne olursa sonuna kadar yanında ve arkasında olacağımızı, kesinlikle yalınız bırakmayacağımızı herkes çok iyi bilmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı görüşmeleri, kurduğu ilişki ağlarını, icra ettiği ikili temasları saygıyla karşılıyor, zatı devletlerini daha da rahatlatmak için bir kez daha feragatle hareket edip karşılıksız inisiyatif alıyor ve bu tercihimizi aziz milletimizle paylaşıyoruz."

Kaynak : PHA

Bakmadan Geçme