CHP Adayları İftarda Buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 14 Mayıs'ta yapılacak olan genel seçimlerde Malatya'dan birinci sıra milletvekili adayı olan Veli Ağbaba için Malatya Havalimanı'nda karşılama töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerde Malatya’dan birinci sıra milletvekili adayı olan Veli Ağbaba için Malatya Havalimanı’nda karşılama töreni düzenlendi.

Partililer tarafından çiçek ve büyük bir coşkuyla karşılanan Ağbaba, diğer milletvekili adaylarıyla birlikte partisinin il başkanlığı tarafından Güzelbahçe Belediyesi’nin çadırında basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi.  

Ağbaba: “Bizim masadaki ortak amaç bu memlekette çözülmemiş sorunları çözmek olacak”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Hep “6’lı masa” diyorlardı. Şimdi onların masasını sayamıyoruz. Bize “7 benzemez” diyorlardı. İçlerinde Kürt Hizbullahı dediğimiz Hüdapar var, rahmetli Ecevit’in mirasını yok eden DSP var, BBP var, MHP var, Yeniden Refah var hala masanın sayısını artırmakla uğraşıyorlar. Burada ortak bir amaç yok. Buradaki amaç iktidarın nimetlerinden faydalanmak. Ama bizim masadaki ortak amaç bu memlekette çözülmemiş sorunları çözmek olacak” dedi.

“İKİ GÜN BOYUNCA KENTE İÇME SUYU VE EKMEK VERİLEMEDİ”
İftar sonrası konuşan Ağbaba, 6 Şubatta yaşanan depremlerin ardından Malatya’dan ayrılmadan 28 gün boyunca cadde cadde, sokak sokak, enkaz enkaz gezdiklerini gece geç saatlere kadar vatandaşların dertlerine derman olmaya çalıştıklarını ifade etti.

“Türkiye depreme hazırlıklı yakalanmadı, sürekli “AFAD ve Kızılay” diyenler yerle bir oldu” diyen Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İki gün boyunca kente içme suyu ve ekmek verilemedi, temel ihtiyaçlar giderilemedi. İkinci ayı geçtik hala çadır verilemiyor, sorunlar devam ediyor. Bunun temel sebepleri var, birincisi liyakatsiz bir yönetimle karşı karşıyayız. Krizi yönetemeyen bir anlayışla karşı karşıya kaldık. Kızılay’ın konteyner merkezi Malatya’da bulunuyor, bende orayı ziyarete gittim ve gördüm ki günde 20 konteyner üretebiliyorlar, buda acı bir durum.”

“YENİDEN DÖNÜŞÜMDEN YANAYIZ”
Milletvekili Ağbaba, çadır bile veremeyen bir anlayışla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, Malatya’da deprem sürecinde doğru bir yönetim anlayışının sergilenemediğini söyledi.

Malatyalılara “Bu toprakları terk etmeyin” diyen Ağbaba, “Malatya’yı terk etmeyin, bırakmayın. Giden arkadaşlarımıza da çağrıda bulunuyoruz, lütfen topraklarınıza dönün” ifadesine yer verdi.

Ağbaba, yerinde dönüşümden yana olduklarını kaydederek, “Hak sahiplerinin hiçbir hakkı kaybolmayacak. Sözümüz söz, depremde yıkılan binaları, daireleri, konutları ve işyerlerini tek bir kuruş almadan Malatyalılara tekrar vereceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNİ DÜZELTECEĞİZ”
Aile Destekleri Sigortasını kuracaklarını yineleyen Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Genel başkanımızın en büyük projesi, 2011 yılından buyana, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kalktı dedi ki “Aile Destekleri Sigortasını kuracağız, her eve bir gelir gelecek.” Biz buradan söylüyoruz, her eve 8 bin 500 TL para girecek. Ailenin geliri 4 bin TL ise 4 bin 500 TL’yi devlet tamamlayacak. 3 bin TL ise 5 bin 500 TL’sini devlet verecek. Bunun sistemi hazır. Her evde en az bir sigortalı çalışan olacak. Bir kurum işe birini alacağı zaman torpile değil, evinde çalışan var mı yok mu ona bakacak. Biz yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin projesi, bunu bir yerden çıkarmadık Avrupa’da tüm ülkelerde uygulanıyor. İki saat önce genel başkanımız söylüyor, iki saat sonra tekrarlanıyor. Bundan da memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin hem ekonomisini düzelteceğiz hem de yıkılan Malatya’yı ayağa kaldıracağız.”

“BİZ ‘MÜLAKAT DEĞİL LİYAKAT’ DİYORUZ”
Milletvekili Ağbaba, yıllardır ‘liyakat liyakat liyakat’ dediklerini anlatarak, “Biz mülakat değil liyakat diyoruz. Devlet memuru olacak birisi KPSS’de ilk 10’a ya da ilk 20’ye giriyor ama Ankara ya da partide dayısı olmadığı için işe giremiyor. 22 yıldır ülkeyi yönetenler “Mülakatı kaldıracağız” diyorlar. Bu bile itiraf. Mülakatı kim koydu, sen koydun. Ecevit’in bu ülkeye yaptığı en büyük iyiliklerden birisi KPSS’yi getirmektir. KPSS, fakirin en büyük torpilidir. KPSS, dayısı olmayanın en büyük torpilidir. KPSS sınavı ile insanlar devlet dairelerine yerleşiyordu. Son dönemde 100 puan almış, birinci olmuş, onuncu olmuş elenmiş. Şimdi “KPSS puanına göre atama yapacağız” diyor. Günaydın. Dershaneye para vererek, mesleğe girmek için evini ve telefonunu satan ama atanmayan çocukların vebali günahı bu iktidarın boynundadır. Hangi siyasi parti fakir fukara işe girerken ayrım yapıyorsa ona lanet olsun. Kim 100 puan alan çocuğun önüne 50 puan alanı geçiriyorsa ona da lanet olsun. Türkiye’deki bu sistemsizliği ve liyakatsizliği bitireceğiz. Türkiye ve Malatya’nın yaşadığı en büyük sorunların temeli liyakatsizliktir. Sen Kızılay’ın ve AFAD’ın başına akrabanı, teyze oğlunu, bilmem hangi milletvekilinin yakınını getirirsen bu rezilliği yaşamaya devam edersin. Biz, Merkez Bankası’na birini atayacağımız zaman siyasi görüşüne bakmayacağız, en liyakatlisini atayacağız. Milli Eğitim Müdürü atayacağımız zaman şelalenin, meşalenin adamını aramayacağız, Malatya’ya kim iyi hizmet edecekse onu atayacağız” diye konuştu.

“MEMLEKETİN ÇÖZÜLMEMİŞ SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ”
Türkiye’de önemli bir ittifakın kurulduğunu dile getiren Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hep “6’lı masa” diyorlardı. Şimdi onların masasını sayamıyoruz. Bize “7 benzemez” diyorlardı. İçerinde Kürt Hizbullahı dediğimiz Hüdapar var, rahmetli Ecevit’in mirasını yok eden DSP var, BBP var, MHP var, Yeniden Refah var hala masanın sayısını artırmakla uğraşıyorlar. Burada ortak bir amaç yok. Buradaki amaç iktidarın nimetlerinden faydalanmak. Ama bizim masadaki ortak amaç bu memlekette çözülmemiş sorunları çözmek olacak.”
VELİ AĞBABA
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Bakmadan Geçme