• Haberler
  • Malatya
  • Büyükşehir Belediyesi 1246 Deprem Şehidinin İsmini Hatıra Ormanında Yaşatacak

Büyükşehir Belediyesi 1246 Deprem Şehidinin İsmini Hatıra Ormanında Yaşatacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Şubat tarihli depremlerde hayatını kaybeden 1246 deprem şehidinin anısına,

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Şubat tarihli depremlerde hayatını kaybeden 1246 deprem şehidinin anısına, Beydağı Tabiat Parkı’nda 1246 fidanın toprakla buluştuğu Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu. 
Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan hatıra ormanındaki fidan dikim programına, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mustafa Er, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan Altın, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Emniyet Müdürü Arif Çankal, STK Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşu Temsilcileri ile deprem de yakınlarını kaybetmiş şehit yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
TUTAL: HER FİDAN BİR ŞEHİDİMİZİ TEMSİL EDİYOR
Şehit Aileleri adına bir konuşma yapan Yusuf Kenan Tutal ise, “Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza,  2. Ordu Komutanımıza, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Her fidan bir şehidimizi temsil ediyor. Her fidanda bir canımızı yaşatmamıza vesile olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.  
GÜDER: ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ
Düzenlenen program kapsamında bir konuşma yapan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Büyükşehir Belediye Başkanıma şehitlerimizin isminin yaşatılması adına gerçekleştirmiş olduğu bu törene katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. 6 Şubat tarihinde kıyametin provasını yaşadık. Deprem bölgelerinde 50 binin üzerinde insanımız şehit oldu. Malatya’mızda 1246 şehidimiz var. Şehitlerimizi unutmadık unutmayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımıza, şehitler adına fidan dikim programı düzenlemesi bizleri memnun etmiştir teşekkür ediyoruz” dedi.  
GÜRKAN: ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE MİNNETLE ŞÜKRANLA YÂD EDİYORUM
Malatya’daki deprem şehitlerinin anısına 1246 fidanın toprakla buluşturulduğunu ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, deprem şehitlerinin anısına oluşturulan Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı’nda şehitlerin adının yaşatılacağını söyleyerek, “Bugün güzel bir gün. Sonbaharın kasım ayı içerisinde güzel bir etkinlik yapıyoruz. Bugün buraya gerek Büyükşehir Belediyesi Park Bahçelere Daire Başkanlığımız gerek Malatya Orman İşletme Müdürlüğü gerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü gerek Jandarma Komutanlığımız gerekse de gönüllü olarak gelen katılımcılarımıza teşekkür ederim.
6 Şubat'ta vuku bulan asrın felaketi olarak nitelendirilen depremde 1237 vatandaşımızı şehit verdik. Daha sonra 9 vatandaşımızın daha dışarıdan ilimize gelerek defnedilmesiyle 1246 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. Ben deprem şehitlerimize ve ülkemizin milli birlik ve beraberliğini koruma noktasında bu vatan için kanını dökmüş bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle minnetle şükranla yâd ediyorum. 
Malatya Valiliğimiz,  Doğayı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğümüz, Jandarma Komutanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında 1923 adet fidanı toprakla buluşturmuştu.  O dönemde Sayın Valimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde Büyükşehir Belediyemizin Park Bahçeler Daire Başkanlığımızın deprem şehitlerimizin anısına onların hatıralarını yaşatmak adına hatıra ormanı yapacağımızı söyledik. Sayın Valimizle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 13 Kasım’da programımızı kararlaştırdık. Tabii bazı ilçelerimiz bu çalışmalardan esinlenerek, ağaç dikme faaliyetlerinde bulundular. Onlara da teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. 
İçinde bulunduğumuz Beydağı Tabiat Parkı Türkiye'nin en büyük parkıdır. Yaklaşık 3,5 milyon metrekarelik bir alana sahiptir. Biz Malatya’ya vizyon biçerken, ileri hedef tayin ederken mevcut yapı içerisinde vizyonel hedef tayin etmedik.  Edemeyiz de çünkü Malatya insanlık medeniyetinin kurulduğu yerdir. O nedenle destan şehrimizde dar kalıplara giremeyiz ve yaptığımız projeler Türkiye'ye Vizyon olacak rol model olmalıdır. 
6 Şubat’ta yaşadığımız depremin yaralarını hep birlikte saracağız. Deprem esnasında birlik beraberlik içerisinde çalıştık. Deprem zamanında bir taraftan vatandaşların tahliyesi yapılırken bir taraftan yeme, içme, barınma sorunları gideriliyordu. Akabinde konteyner kentler yapıldı. 74 noktada konteyner kentlerimiz var. Hepsinin altyapısı, kanalizasyonu, içme suyu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. 
Dün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ekipleri Malatya’daydı. Şehrimizin merkezi, Niyazi Mısri, Fuzuli, Sivas Cezmi Kartay, Saray Mahallesi ve Emeksiz Bölgesi Emlak Konut ile beraber ayağa kaldırılma noktasında çalışmalar yapılıyor. O anlamda vatandaşımız müsterih olsun. 
Beydağı Tabiat Parkımız Türkiye’nin en büyük parklarından biridir. İçerisinde Gençlik Kampı, macera parkları, açık alanları,  birçok spor yerleri mevcut. Türkiye’deki gençlerimizin Malatya’ya geldiği zaman Beydağı Tabiat Parkımızı da ziyaret edeceklerdir. Parkımız,  Malatya'da görülmesi gereken bir yer olacak. İnşallah Malatya kendi küllerinden yeniden doğacak. 
Fatih Sultan Mehmet ‘Ormandan bir dal kesenin kolunu keserim’ Mehmet Emin Yurdakul, ‘Yaş ağaca balta vuran el olmaz’  Peygamber Efendimiz ‘Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin’ diyor. İşte bizlerde bugün Beydağı İnderesi Tabiat Parkımızda şehit yakınlarımızın anısına ağaç dikimi yapıyoruz. Bizlere bu çalışmalarda destek olan Valiliğimize, Jandarma Komutanlığımıza, Emniyet Müdürlüğümüze, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne,  Malatya İl Orman İşletme Müdürlüğüne, sivil toplum kuruluşlarımıza ve buraya kadar gelerek her konuda desteklerini belirten bütün vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Dikilen fidanlarımızın gelecekte ağaç olup ormanlık alan olmasını böceklerin, çiçeklerin ve insanların yararlanması temenni ediyorum. Hatıra ormanımızın da hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 
Malatya Valisi Ersin Yazıcı da törende yaptığı konuşmada depremde şehit olanların anısına gerçekleştirilen hatıra ormanından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti. Vali Yazıcı, “Asrın felaketinde Malatya’mızda kaybettiğimiz deprem şehitlerimizin anısına Büyükşehir Belediyemizin hatıra ormanı oluşturma programına hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle deprem şehitlerine rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar temenni ediyorum. Rabbim onların sabrını, gücünü, kuvvetini arttırsın. Bu büyük alanda, bu geniş alanda, bu Türkiye'nin en büyük parkında depremzedelerimizin anılması, depremde kaybettiğimiz fidanların adeta fidanlarla yaşatılması projesinden dolayı Sayın Başkanımız ve ekibini kutluyorum. Deprem ülkemizin gerçeğidir. Hemen hemen her gün ülkemizde deprem oluyor. 6 Şubat'ta gerçekten 2 tane çok büyük deprem oldu ve binlerce insanımızı kaybettik. Bu gerçekle yaşayacak olan ülkemiz ve şehrimiz depremin nişanesi olarak da bir bakıma bu parka gelen gençlerimiz, çocuklarımız ve tüm insanlarımız deprem anısına depremde kaybettiklerimizin anısına her birinin adına dikilen bu fidanlar ağaç olacak ve bunların gölgesinde gezerken, dolaşırken bizler deprem gerçeğini unutmayacağız. Dün 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümüydü. Ben bir Düzceli olarak ve çok sayıda yakınımı kaybetmiş biri olarak onları andık ve yas tuttuk. Sizler de kayıplarınızla ilgili yıllar geçse de bu acılar unutulmayacak. 
MALATYA’MIZ ESKİSİNDEN DAHA GÜZEL OLACAK
Başkanımızın da ifade ettiği gibi biz şehrimizi şu anda imar etmeye gayret ediyoruz. En kısa sürede Malatya’mız eskisinden daha güzel olacak.  Hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde şehri ayağa kaldırmaya gayret ediyoruz. Bu fidanlarla, bu ağaçlarla deprem gerçeğini unutmadan Malatya’mızı büyütmeye güzelleştirmeye Dünya şehri yapmaya devam edelim inşallah. Büyükşehir Belediyesi’nin onlarca yüzlerce çalışmasından bir tanesi olan Beydağı’ndaki bu projeyi güzellikleriyle birlikte gördük görmeye de devam edeceğiz. Yoğun kullanımı olacak gerçekten çok güzel bir park.  Depremde kaybettiklerimizi daha doğrusu unutmadan yaşamımızı devam ettireceğiz. Ben tekrar emeği geçenlere huzurlarınızda teşekkür ediyor, hatıra ormanımız hayırlı ve uğurlu olsun diyorum” konuşmalarına yer verdi.
Yapılan konuşmaların ardından törene katılanlar tarafından, 1246 deprem şehidinin anısına Hatıra Ormanına fidanlar dikildi. 
 

Bakmadan Geçme