Bireylerin, mutluluk kaynağı aileleri oldu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 15 Mayıs günü, 1994 yılından itibaren Uluslararası Aile Günü olarak kutlanmaktadır.

PAYLAŞ
Malatya Cadde Haber - Malatya Cadde

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 15 Mayıs günü, 1994 yılından itibaren Uluslararası Aile Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla bu güne özel belli temalara dikkat çeken Türkiye İstatistiksel Kurumu’nun (TÜİK) bu yılki teması, ‘Aileler ve Demografik Değişim’ oldu.

TÜİK açıklamasına göre; Türkiye'de 2008 yılında 4 kişi olan ortalama hane halkı büyüklüğünün, azalma eğilimi göstererek 2022 yılında 3,17 kişiye düştüğü görüldü.

TÜİK’in yapmış olduğu Yaşam Memnuniyeti Araştırması kapsamında 2022 sonuçlarına göre; Bireylerin mutluluk kaynağı olan kişiler incelendiğinde, kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 67,6 olduğu bildirdi.

Bu araştırma hakkında görüşü alınan vatandaşlarda araştırmayı destekler nitelikte konuştular. Bir vatandaş, “Ailenin yanındayken kişi kendisini mutlu hisseder” derken başka bir vatandaş ise “Sevgi dolu bir ailede büyüyen çocuklar, büyüdüklerinde de yine aileleri ile zaman geçirmekten keyif alır” dedi. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN