• Haberler
  • Malatya
  • Beylerderesi Şehir Parkı'nda Depremde Vefat Eden Vatandaşlarımızın Anısına Ağaç Dikim Programı Düzenlendi

Beylerderesi Şehir Parkı'nda Depremde Vefat Eden Vatandaşlarımızın Anısına Ağaç Dikim Programı Düzenlendi

Yeşilyurt Belediyesi, Türkiye'nin 81 kentinde aynı anda gerçekleştirilen '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü' etkinliklerine anlamlı bir programla destek verdi.

Yeşilyurt Belediyesi, Türkiye’nin 81 kentinde aynı anda gerçekleştirilen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine anlamlı bir programla destek verdi. Beylerderesi Şehir Parkının dördüncü etabında düzenlenen etkinlikte, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana depremlerde vefat eden vatandaşlarımızın anısına ağaç dikim programı düzenlendi. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarının da katıldığı etkinlikte duygusal anlar yaşandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında başlatılan ve her yıl olduğu gibi yine Türkiye’nin 81 kentinde aynı anda düzenlenen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine Yeşilyurt Belediyesi anlamlı ve özel bir etkinlikte katkı sundu.
Bu yıl ki teması 'Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes' olan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ nedeniyle Beylerderesi Şehir Parkının dördüncü etabında düzenlenen ağaç dikim etkinliği, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ‘asrın felaketi’ büyük depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına gerçekleştirildi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa; AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Ramazan Yaylacı, AK Parti Yeşilyurt Gençlik Kolları Başkanı Salih Tav, Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, Yeşilyurt Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Şaban Aşıcı, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Mahalle Muhtarları, depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Milli Ağaçlandırma Gününe farklı bir anlam kazandıran etkinlikten dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sunan Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, “ Bugün bende çok duyguluyum, 6 Şubat depremlerinde abim ve yengemde rahmetli oldu, onların anısına bende fidan dikeceğim. Dikilen her fidanın Cumhuriyetimize, ülkemize ve yüzyılımıza nefes olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.
AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Ramazan Yaylacı ise, “ 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden 1.237 vatandaşımızı rahmetle anıyoruz. Peygamber Efendimiz bir Hadisi Şerifinde, “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." diye buyurmaktadır. Bu anlamlı projede emeği geçen başta Belediye Başkanımız olmak üzere Yeşilyurt Belediyesinin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Duygusal bir atmosferin hâkim olduğu programda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşların isimlerini Beylerderesi Şehir Parkında yaşatacaklarını söyledi.
Konuşmasının başında yaşanan deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı dileyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Tarihler 6 Şubat 2023 saat 04:17’yi gösterdiğinde yüzyılın felaketiyle karşı karşıya kaldık. Sevdiklerimizi, akrabalarımızı, kardeşlerimizi ve canlarımızı kaybettik. Büyük bir yıkımın olduğu 11 kentimizde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun, ailelerine başsağlığı diliyorum, yaralananlara ise acil şifalar diliyorum. Şehrimizde ise yaşanan depremde 1.237 vatandaşımızı kaybetmenin derin hüznünü ve acısını halen yüreğimizde yaşıyoruz. Bugün ise çok özel ve anlamlı bir etkinlik için Beylerderesi Şehir Parkındayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla her yıl 11 Kasım günü 81 şehrimizde aynı anda düzenlenen ve bu yıl ki teması ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes’ olan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine Yeşilyurt Belediyesi olarak bu yıl farklı ve anlamlı bir organizasyonla katkı vermek istedik. 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimlerini yaşatmak, onları unutmadığımızı ve asla unutmayacağımızı göstermek adına bugün bir aradayız.  Hazırladığımız ağaç fidelerini depremde hayatını kaybedenler için toprakla buluşturacağız ve tüm ağaçlara onların isimlerini vereceğiz. Vefat eden vatandaşlarımızın yakınları ve sevdikleri de bugün aramızda onların acısını paylaşıyoruz. Peygamber Efendimiz; "Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." diye buyurmaktadır. Bugünde fidanlarımızı depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız için dikerek Milli Ağaçlandırma Günümüzü daha değerli ve özel hale getirmiş oluyoruz. Beylerderesi Şehir Parkımızda depremde vefat eden vatandaşlarımızın isimlerini yaşatıp gelecek kuşaklara da taşımış olacağız. Burası çok geniş bir alan, depremde kaybettiklerimiz için fidan dikimlerimiz ise aralıksız devam edecek olup Beylerderesi Şehir Parkımızın bu bölgesini anlamlı hale getirmiş olacağız.” diye konuştu.
Yeşilyurt’un ismine yakışan park ve yeşillendirme çalışmaları yaptıklarına konuşmasında yer veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 235 parkı hizmete sunduklarını, yeşillendirme çalışmalarıyla toplam 1 milyon 915 bin 831 metrekarelik yeşil alan oluşturduklarını dile getirirken, kişi başına düşen yeşil alan miktarını ise 5,6’ya yükseltip bu alanda rekor seviyede yatırımın altına imza attıklarını sözlerine ekledi.
Başkan Çınar, 2019 ile 2023 yılları arasında Yeşilyurt’un dört bir tarafını daha yeşil ve daha nezih bir görüntüye ulaştırmak içinde 168 bin 46 adet ağaç, çalı, gül ve mevsimlik çiçek ekimi yaptıklarını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından 6 Şubat 2023 tarihindeki depremlerde vefat eden vatandaşlar için dualar edilirken, ardından hazırlanan ağaç fideleri toprakla buluşturuldu. Açılan alanlara özenle yerleştirilen fidanlara depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimleri verildi.
Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarda, gösterdiği duyarlı ve hassas yaklaşımdan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundular.

Bakmadan Geçme