• Haberler
  • Malatya
  • Başkan Gürkan Esnaf Konteyner Çarşısında İncelemelerde Bulundu

Başkan Gürkan Esnaf Konteyner Çarşısında İncelemelerde Bulundu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve beraberinde AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve beraberinde AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediyesinin yanına inşa edilen 338 tane iş yerini bünyesinde barındıran Esnaf Konteyner Çarşısında incelemelerde bulundular. Başkan Gürkan, esnaflar için ayrıca Altay Kışlası, 91.000 Dev Öğrenci Ortaokulunun bulunduğu alan, Cumhuriyet Meydanı ve Matim İş Merkezinde de iş yerlerinin kurulduğunu belirtti. 
Kahramanmaraş merkezli depremlerden ciddi bir şekilde etkilenen Malatya’da depremin yaraları sarılmaya devam ediyor. Yaşanan depremlerde iş yerleri yıkılan esnaflar için Emlak Konut, Malatya Büyükşehir Belediyesinin yer tahsisi yaptığı Büyükşehir Belediyesinin yanında bulunan alana 338 tane geçici prefabrik iş yerleri inşa ediyor. 
İnşa edilen prefabrik iş yerleri hakkında açıklamalarda bulunan Şantiye Şefi Barbaros Kosif, “Malatya Büyükşehir Belediyemizin yanına 338 tane 25 metrekarelik dükkânlar yapıyoruz. Çelik konstrüksiyon üzerine sandviç kaplamalarla ön tarafları da camekan olmak üzere dükkanlarımızı inşa ediyoruz. Dükkânlarımızda elektrik ve su olacak. Ayrıca ortak alanlarsa tuvalet, mescit ve yürüme alanları olacak şekilde yapıp teslim edeceğiz” dedi. 
Gürkan, “Malatya’yı ayağa kaldıracağız”
Malatya’da hayatın normalleşmesi için ticari hayatın canlanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Gürkan, “Esnafımızın bir an evvel ayağa kalkması, ışıklarını yakması, şehri aydınlatması için esnaflarımıza ortam hazırlamamız lazım. Eğer şehri ayağa kaldıracaksak, esnafımızın ivedilikle ayağa kalkması gerekir. Biz, bu anlamda Büyükşehir Belediyesi olarak kendi arsalarımızı, Emlak Konut’a tahsisini yaparak, bir an evvel 338 dükkânı ve iş merkezimizi vatandaşımıza ve ticaret erbabımıza dağıtılmasını planladık. Şu anda burası ile ilgili altyapı çalışmaları bitirildi. Altyapı çalışmalarının yanında üstyapı diye tabir ettiğimiz, geçici prefabrik iş yerleri yapılıyor. Bu iş yerlerinde esnafımız yaklaşık 2 yıl boyunca çalışmalarına buradan devam edecekler. 2 yılın sonunda buralar eski haline getirilmek üzere bize, teslimatı yapılacak. Ben bu çalışmalarımızın özellikle esnafımıza, esnaf teşkilatımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 
Çalışmalarımız sadece bundan ibaret değil. Bir taraftan Altay Kışlasının yer tahsisini yaparak 750 sanayi iş yerinin yapılması bir taraftan belediyemizin yan tarafını tahsis ederek buraların yapılması bir taraftan 91.000 Dev Öğrenci Ortaokulunun bulunduğu alana iş yerlerinin yapılması bir taraftan Cumhuriyet Meydanına yapılması bir taraftan yolların uygun alanlarına prefabrik yapıda iş yerlerinin yapılması bir taraftan da Matim İş Merkezinde bulunan yaklaşık 200 dükkânın esnafımıza verilmesi için gerekli çalışmalarımız hızlı bir şekilde yürütülüyor. Ayrıca Dünya Kayısı Ticaret Merkezinin bitirilerek, eski kayısı pazarının yaklaşık 1500 dükkânın yeni yerine devri gerçekleştikten sonra Malatya’nın ticari ışıkları yanacak ve hemşerilerimiz tekrardan Malatya’ya dönerek, Malatya eski haline gelecektir. Vatandaşımızın hiçbir tereddüttü ve kuşkusu olmasın. 
Zaman zaman vatandaşımızın içerisinde arsalarından ve binalarından dolayı hak kaybı olabileceği özelliklede şehir merkezindeki esnafımızda bir korku ve endişe var. Vatandaşımız bu konuda bir endişeye kapılmasın. Vatandaşların hak kaybına uğramaması için azami titizliği ve gayreti göstereceğiz. Hemşerilerimiz rahat olsun memleketimiz emin ellerde, inşallah bunları hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, valiliğimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız ve bütün kurumlarımız ile birlikte Malatya’yı ayağa kaldıracağız. Hepimize tekrardan geçmiş olsun” diye konuştu. 
Tüfenkci, “Belediyenin en güzel alanının esnafa tahsis edilmesitakdire şayan”
Malatya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin depremin ilk gününden bu yana cansiperane çalıştığını ifade eden AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci,  “Asrın felaketini yaşadığımız deprem sıkıntılarını giderme noktasında özellikle şehrimizde gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek valiliğimiz gerek hükümetimiz gerekse de teşkilatımız cansiperane çalışıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın belediyenin en güzel alanını esnafa tahsis etmesi gerçekten takdire şayan. Bu anlamda başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi 19 bine yakın esnafımızın dükkânı yıkık ve ağır hasarlı durumdadır. Esnafımızın kısmen de olsa yaralarının sarılması noktasında geçici iş yerlerinin kurulmasının gayretleri ortaya konuluyor ki bu Emlak Konut tarafından yapılan ve gerçekten prestijli prefabrik yapılar yapılıyor. Bu dükkânlarımız da esnafımıza kura ile tahsis edilecek. Sadece belediyenin yanına değil başkanımızın Malatya’ya kazandırdığı Cumhuriyet Meydanına, Millet Bahçesine ve kütüphanenin bir kısmını da esnaflarımıza tahsis edeceğiz. Zamanında Büyükşehir Belediyemiz buraları yaparken, alt kısımlarını da otopark olarak dizayn etmesi bugünler için önem arz ettiğini bir daha görmüş olduk. Bu anlamda başkanıma teşekkür ediyorum. Başkanımın da ifade ettiği gibi; Altay Kışlasının bir kısmı konut bir kısmı da sanayi esnafımız için ihaleleri yapıldı. Bunlar geçici olarak yapılanlar ama esas amacımız, hızlı bir şekilde Malatya Büyükşehir Belediyemiz, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ile şehrin mimarisini yeniden tasarlayarak, kalıcı dükkânları kısa zamanda hayata geçirmek ve yerinde dönüşümleri de sağlayarak yeni uydu kentleri oluşturmak. Malatya’yı kısa zamanda ayağa kaldırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme