Başkan Gürkan: Altyapıyı Yeniden İnşa Ediyoruz

Başkan Gürkan, Altyapı çalışmalarını yerinde inceledi

•    MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Turgut Temelli Caddesi üzerinde yapılan 700’lük içme suyu ana isale hattı çalışmalarını inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, şehrin altyapı ve üstyapı anlamında depremden dolayı büyük zarar gördüğünü ifade ederek, en kısa sürede altyapıyı ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından zarar gören altyapıyı onarmaya devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Battalgazi İlçesi’ne bağlı Kavaklıbağ Mahallesi Turgut Temelli Caddesi üzerinde bulunan 700’lük taşıyıcı içme suyu ana isale hattı çelik borularla yeniden inşa ediliyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek bilgiler aldı. 
Çalışmalar hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, depremde sadece üstyapının değil altyapının çok büyük zarar gördüğünü belirterek, MASKİ ekiplerinin tamamının sahada olduğunu söyledi. Kesintisiz su ihtiyacının karşılanması için mesai mefhumu gözetmeden büyük bir özveri ile çalıştıklarını kaydeden MASKİ Genel MüdürüMehmet Mert, “Deprem; içme suyu ve kanalizasyon  hatlarımıza çok büyük zarar verdi. Özellikle Turgut Temelli Caddesi üzerinde bulunan 700’lük ana isale hattımız tamamen tahrip oldu. İlk etapta bakım onarım yaptık. Baktık ki işletemiyoruz. Hattı komple inşa etmeye karar verdik. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Birkaç gün içinde devreye alacağız. Çevreyolunun altında kalan bölgelerimizde bazı yerlerde su problemi yaşıyoruz. Hattın tamamlanmasıyla birlikte sorun ortadan kalkmış olacak. Vatandaşlarımızdan bu konuda biraz sabır istiyoruz. Bizlere her türlü imkanı veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.
ANA TAŞIYICI HATTI TAMAMEN DEĞİŞTİRİYORUZ
Şehrin altyapısının büyük oranda zarar gördüğünü hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ’nin tüm ekiplerinin 24 saat sahada olduğunu söyledi. Başkan Gürkan, “6 Şubat depremiyle üst yapı ve alt yapıda büyük oranda hasar gördü.  Tabi vatandaşımıza bu hasarların yansımasını önleme noktasında buradaki 700’lük hattı geçtiğimiz zaman içerisinde bypass yaparak başka su kanallarında isale hattında vermeye çalıştık. Ancak randımanlı bir su akışkanlığı sağlanamıyordu. Onun için bu hattın tamamen yeniden değiştirilmesi noktasında MASKİ Genel Müdürlüğümüzün bu 700’lük hattın değiştirilmesini gerçekleştiriyor. Bir taraftan yeni kurulan konteyner kentlerin alt yapıları ve onlarla ilgili su kanalizasyon işlemler yürütülürken diğer taraftan şehir içerisinde depremden zarar gören ana isale hatlarının tamir tadilat ve yeni hat çekim çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Yani biz bu süreci devam ettirirken vatandaşımızın gerek su anlamında gerek kanalizasyon anlamında gerek diğer ihtiyaçlarının karşılanması noktasında MASKİ Genel Müdürlüğümüzün personeli 24 saat 7 gün hiç duraksamadan ve ara vermeden Cumartesi bayram demeden yoğun bir çalışma içerisinde. Bu çalışmayı inşallah hafta sonuna kadar bitirebileceğiz gibime geliyor. Hafta sonu bitirdikten sonra aşağı yerleşim birimlerine daha sağlıklı su verilmesi de gerçekleştirilecektir” diye konuştu.
SUYUMUZU HEBA ETMEYELİM
Küresel ısınmaya dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, içme suyunu kullanırken daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Başkan Gürkan, “Suyu kullanırken azami titizliği göstermemiz lazım. Boşa harcayarak heba etmeyelim. Vatandaşlarımdan rica ediyorum. Bu içme suyudur. Sebze, meyve ve arazi sulamasında kullanmayalım. Biliyorsunuz ki küresel ısınma iklim değiştirme kuraklığın yansıması olarak hem şehrimizde hem diğer bölgemizde ülkemizde ve dünyada hakikaten yoğun bir kuraklık yaşanıyor. Bu anlamda artık suların çok idareli ve iktisatlı kullanılması noktasında azami titizliği göstermemiz gerekiyor. Bu hattında Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu hattın yapan MASKİ Genel Müdürlüğümüzün şahsında bütün personeli de kutluyorum tebrik ediyorum” dedi.

Bakmadan Geçme