Altınbaş Üniversitesi, Türk sinemasını Hong Kong'da tanıttı

Altınbaş Üniversitesi, Hong Kong'da gerçekleştirilen Global Independent Film Forum'da Türk Sineması'nı tanıttı.

(AA) - Altınbaş Üniversitesi, Hong Kong'da gerçekleştirilen Global Independent Film Forum'da Türk Sineması'nı tanıttı.

Üniversite'den yapılan açıklamaya göre, Eye Catcher Images ve Renaissance Foundation tarafından organize edilen ve dünya genelinde bağımsız sinemaya olan ilgiyi artırmak ve genç yetenekleri desteklemek amacıyla düzenlenen Global Independent Film Forum Hong Kong'da gerçekleştirildi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen forum, bağımsız sinema alanında önemli bir buluşma noktası olarak dikkati çekiyor.

Altınbaş Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Dr. Janet Barış, forumdaki panelde Türk sineması hakkında sunum gerçekleştirdi.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Barış, Türk sinemasının tarihsel gelişimini, önemli akımlarını ve bağımsız film yapımcılarının sektöre olan katkılarını ele aldı.

Türk sinemasının uluslararası arenada kazandığı başarıları ve ödülleri anlatan Barış, genç yönetmenlerin yenilikçi yaklaşımlarını ve bağımsız sinemanın Türkiye'deki yükselişini anlattı.

İstanbul'dan Hong Kong'a uzanıp farklı ülkelerde bağımsız sinemayı geliştirme fikriyle yola çıkan sinema etkinliklerinin çok önemli olduğunu belirten Barış, "Böylelikle Asya'dan genç yönetmenlerle tanışma fırsatı doğuyor ve benzer sıkıntıların çok uzak coğrafyalarda da yaşanabildiğini hatırlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakmadan Geçme