Afetzedelere hangi yardımlar yapılacak? Afetzedelere yapılacak tüm yardımlar

AFAD, sıkça soruların soruları sosyal medya hesabı üzerinden cevapladı. Yapılan açıklamaya göre, depremzedeler yalnızca yıkılan evleri için barınma desteği alabilecek.

AFAD, sıkça soruların soruları sosyal medya hesabı üzerinden cevapladı. Yapılan açıklamaya göre, depremzedeler yalnızca yıkılan evleri için barınma desteği alabilecek.

Sıkça sorulan sorular

1) Afetzedeler için nakdi yardım yapılacak mı?

Konutları yıkık/ acil yıkılacak/ ağır- orta veya az hasarlı olarak tespit edilen afetzedelere, acil ihtiyaçlarını karşılamaları için hane başına 10 bin TL nakdi destek ödemesi yapılmaktadır. Herhangi bir başvuru gerektirmeyen ödemeler, Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Ödemesi bankaya yatırılan vatandaşlarımıza SMS gönderilmekte ayrıca ödeme durumu “e-Devlet Hane Başı Destek Ödeme Sonucu Sorgulama” sayfasından öğrenilebilmektedir.

2) Hasarlı evler için taşınma yardımı yapılacak mı?

Konutları yıkık/ acil yıkılacak/ ağır veya orta hasarlı olarak tespit edilen afetzedelere 15 bin TL taşınma yardımı yapılacaktır. Başvurular, e-Devlet “Afetzede Barınma Desteği” sayfası üzerinden yapılmaktadır.

3) Hasarlı evler için kira yardımı yapılacak mı?

İkamet ettikleri konutları yıkık/ acil yıkılacak/ ağır veya orta hasarlı olarak tespit edilen ev sahiplerine aylık 5 bin TL, kiracılara ise aylık 2 bin TL barınma yardımı yapılacaktır. 12 ay boyunca verilecek yardımlar için başvurular, e-Devlet “Afetzede Barınma Desteği” sayfası üzerinden yapılmaktadır. Not: Konutları hasarlı olup konteyner talep eden vatandaşlarımız, taşınma yardımı alabilecek ancak kira yardımından yararlanamayacaktır.

4) Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardım yapılacak mı?

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aile yakınlarına 100 bin TL nakdi yardım yapılacaktır. Vatandaşlarımızın başvuruları İl Valiliklerince alınacaktır.

5) İkamet adresimin başka yerde olması durumunda destek ödemesi alabilir miyim?

Hasar gören konutta oturduğu, kimlik paylaşım sistemi veya ikametgah doğrulaması ile tespit edilen afetzedelere barınma desteği sağlanmaktadır.

6) Barınma desteği yardımının tamamı afetzedelere hemen verilmekte midir?

İkamet adreslerinin bulunduğu İl Valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır.

7) Sahip olunan birden fazla konutun her biri için barınma desteği ödemesi yapılabilir mi?

Afetzedenin sadece fiilen ikamet ettiği ve hasarlı olduğu tespit edilen konutu için barınma desteği yapılmaktadır. (Büşra İrem Çam - Birlik Haber Ajansı)

Bakmadan Geçme