3 katlı bina kendiliğinden çöktü

Battalgazi ilçesinde 3 katlı ağır hasarlı bina çöktü. Enkazda kalan 1 kişi hayatını kaybetti.

Battalgazi ilçesinde 3 katlı ağır hasarlı bina çöktü. Enkazda kalan 1 kişi hayatını kaybetti. Ağır Hasarlı binada 4 hurdacının kapı ve pencereleri sökmesi anında gerçekleşen çökme'de 1 hurdacının hayatını kaybettiği, 3 hurdacının ise kaçarak kurtulduğu açıklandı.

Olay yerine Malatya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bölgede inceleme yaptı.

Vali Şahin, gazetecilere, 3 katlı ağır hasarlı ve boşaltılmış binanın kendiliğinden yıkıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Bina içinde 4 hurdacı kapı pervazlarını sökmeye çalışıyorlarmış. Bina yıkılmaya başlayınca 3’ü kaçıyor 1’i maalesef enkaz altında. Arkadaşlarımız çıkarmaya çalışıyorlar. Ağır hasarlı binalara her ne sebeple olursa olsun asla girilmemesi gerekiyor. Buralardan kapı pencere sökmek ya da benzeri şeyler almak için herhangi bir hamlede bulunmamak gerekiyor. Çünkü binaların yapısal bütünlüğü bozulmuş, her an yıkılabilir. En ufak bir titreşimde bu binalar yıkılabilir. Şehrimizde 35 bin civarında böyle ağır hasarlı bina var. Bu binaların yıkımı zaman alacak. Bu binalara girilirse hayati tehlike olur. Bugün burada gördüğümüz maalesef bunun bir örneği oldu. Sizin aracılığınızla yine söylüyorum lütfen ağır hasarlı binalardan uzak duralım.”

Bakmadan Geçme