'24 Kasım Öğretmenler Günü' Kutlama Programı Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İl Kongre ve Kültür Merkezinde

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İl Kongre ve Kültür Merkezinde “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlama programı düzenlendi.
Programa Vali Hulusi Şahin ve eşi Malatya Gönül Elçileri Temsilcisi Ebru Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu, Battalgazi Kaymakamı Erkan Savar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, kurum müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
Programda konuşan Vali Şahin: “Sözlerime bir selamla başlamak istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar Malatya'mızda bulunuyor. Biraz önce de Valiliğimizi ziyaret ettiler. Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm Malatyalı öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlayarak, Kıbrıs davasının ilk şehitlerinden birisinin de Malatyalı bir öğretmen olan, Şehit Kemal Özalper olduğunu ifade etti” dedi.
Şehitlik müessesesinin hep askerle, kollukla anıldığını ama yeri geldiğinde, milletin bekası için bu aziz Milletin her bir ferdinin, vatanımız için şehit olmaktan bir an bile geri durmayacağını ifade eden Vali Şahin: “Öğretmenlerimiz de en önde yürüyenlerimiz olarak bundan en çok nasibini alanlardan oldu. Bu kutlu davada, memleketin bekası davasında, bizler elimizdeki tüm imkanlarla, ülkemiz için mücadele ediyoruz. Öğretmenlerimiz de ellerindeki meşalelerle yolumuzu aydınlatarak bizlere yol gösteriyorlar” ifadelerini kullandı. 
Öğretmenliğin sadece bir meslek olarak görülmemesi gerektiğini belirten Vali Şahin: “Bunun milli bir dava olduğunun hepimizin farkında olması lazım. Öğretmenlik sadece okulda değil, hayatın tüm alanlarında var olan bir meslektir. Öğretmen; mahallede, bulunduğu köyde çok şeye etki eder, davranışlarıyla örnek olur ve o toplumu olumlu yönde değiştirir. Bunun sayısız örnekleri vardır. 
Bir toplumun ihyası ve inşası öğretmenlerin işidir. Bizim böyle kritik bir görevde pozisyonumuz, elbette ki aydınlık Türkiye yolunda hiç durmadan yürümek olacaktır. Bizler yüksek bir medeniyetin evlatlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi: “Asla şüphem yoktur ki Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır” öğretmenlerimiz sayesinde. 
Hepinizin Öğretmenler Gününü kutluyor saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Programda, öğretmenlerimiz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirler okundu.
Program aday öğretmenler için yemin töreninin yapılması ve emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesiyle son buldu.

Bakmadan Geçme