• Haberler
  • Genel
  • 2. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali Yapıldı

2. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali Yapıldı

Ankara Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği Tarafından Şanlıurfa'da 2.Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali Gerçekleştirildi.

2.Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, sinemaseverleri ve sanatseverleri ve sinema akademisyenlerini bir araya getirerek, kültürel bir köprü oluşturdu. Festival, sadece sinemayı değil, aynı zamanda insanların farklı kültürlerini ve bakış açılarını anlamalarına yardımcı olan bir etkinlik olarak öne çıktı.

 

Gala ve ödül törenine, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Haliliye Belediye Başkan vekili Ahmet Hamdi Çiçek, Şanlıurfa Muhtarlar Dernek Başkanı Mehmet Kestop, siyasiler, bürokratlar, işadamları, gazeteciler, yönetmenler, film oyuncuları, akademisyenler, üniversite öğrencileri, STK temsilcileri, sinema sever, sanatsever ve çok sayıda halktan büyük bir kalabalık katılım sağladı.


Film Festivaline,79 ülkeden toplam 953 film başvurusu yapıldı. Festival filmlerini, Akademi ve Sanat dünyasından önemli isimler değerlendirerek, ilk üçü belirledi. Birinci film, yönetmenliğini Erkan SELÇİ’nin yaptığı ÖRÜNTÜ, ikinci film yönetmenliğini Prof.Dr.Özer KANBUROĞLU’nun yaptığı YILKILAR, üçüncü film ise yönetmenliğini Orhan DEDE’nin yaptığı ARAYIŞ filmi olmuştur. İlk üçe giren filmlerin ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Habip Çadırcı şöyle dedi:“Göbeklitepe, insanlık tarihine ışık tutan bir arkeolojik keşif olarak bilinir. Ancak bu muazzam tarih öğesinin yanı sıra, sinemanın büyülü dünyası da son iki yıldır Göbeklitepe’de bir araya geliyor. 2. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, sinema sanatını ve kültürünü dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli sinemacılarla buluşturarak, büyüleyici bir deneyim sunuyor.


STK olarak, ülkemize, toplumumuza faydalı olabilmek, dünya miras listesinde olan Göbeklitepeyi gündemde tutmak, cazibe merkezi haline getirmek, ekonomik hareketliliği sağlamak, sosyal ilerlemeyi gerçekleştirmek gibi nedenlerle Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali projesini uzun yıllar sürdürmeyi düşünüyoruz. Yıllardır Ankara’da Şanlıurfa’mız, bölgemiz ve ülkemiz için imkanlar elverdiğince çalışmalar yapmaktayız. Bu projeyi de uluslararası arenada geleneksel hale getirerek sürdürmeyi planlıyoruz.


Film Festivalinin gerçekleşmesinde, maddi manevi destek sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Sinema Genel Müdürlüğü’ne, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Haliliye Belediye Başkanlığına, Akçakale Belediye Başkanlığına, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ederim.”


 


 

Bakmadan Geçme