17 Kişilik Servisle 34 Öğrenci Taşıyorlar

Ağbaba 'Eğitim Hakkı Gasp Ediliyor'

Taşımalı eğitim sorunu çözülmeyen Kuluncak’ta çok sayıda öğrenci halen okula başlayamadı. 30 servis aracı yerine 7 araç ile taşıma yapılınca bir minibüsle 34 öğrenci taşınmaya başlandı.
Kuluncak’ta taşımalı eğitim çileye döndü. İddialara göre öğrenci taşıma ihalesini alan Kuluncak Belediyesi’nin iştiraki olan Kulaş Gıda İnş Ltd Şti. 7 araçla taşıma yapınca yüzlerce öğrenci mağdur oldu. 
43 Hat bulunan Kuluncak’ta 30 servis aracıyla öğrencilerin taşınması gerekirken 7 servis ile taşıma yapılması öğrenci velileri ve öğrenciler isyan noktasına getirdi. Öğrenci velileri tarafından 17 kişilik minibüse tam 2 katı 34 öğrencinin bindirildiği kameralar ile tespit edilirken, servis ihalesinin şartları taşımayan minibüslere verilmesi de ayrıca tartışma konusu oldu.
Yeni ihale yapılsın, taşıma sorunu son bulsun
Konuyla ilgili çok sayıda şikâyet telefonu aldığını belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Okulların açılmasının üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen Kuluncak İlçesinde halen okula başlayamayan öğrencilerin olması üzüntü verici. Öğrencileri taşıması gereken servis sayısının çok altında araçla bu işlemin yapılması çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Saat 15.00’te servise binmesi gereken çok sayıda öğrencinin 16.00-17.00’ye kadar bekleyip servise binmeleri ise işin tuzu biberi oluyor. Örgütümüzün ve ailelerin defalarca konuyu yetkililere iletmesine, belgeler ile başvurular yapılmasına rağmen bir arpa boyu yol alınmaması,34 öğrenci taşıyan servis araçları emniyet tarafından görmezden gelinmesi, kaymakamlığın ise işlem yapmamak için direnmesi düşündürücü. Yüzlerce öğrencinin göz göre göre eğitim haklarının gasp edilmesine son verilmeli, yeni servis ihaleleri yapılarak Kuluncak’ta taşıma sorunu derhal çözülmelidir” dedi.
 

Bakmadan Geçme